BasketbolKarl Malone: Tam Yerinde Tam Zamanında

Ahmet Erdem5 ay önce8 dakika

NBA’de her dönem oyunu ve şampiyonluk yüzüklerini domine eden isimler vitrinin en tepesine yazılır. Rekabeti bu denli güzel kılan sadece yüzükleri toplayan isimler değildir. İyinin, en iyi olması için onun kadar rekabetçi ve kararlı bir rakibi de olması gerekir. Nasıl ki Lakers – Celtics rekabetinin baş aktörleri Magic ve Bird birbirlerini yukarı taşıdıysa; Bulls ile Jazz düellolarının en önemli aktörleri Michael Jordan ve Karl Malone ikilisi de oyunlarını en kaliteli seviyeye birlikte taşıdılar. Malone, Jordan için iyi bir rakip, Stockton için iyi bir partner, Kobe içinse takımdan gitmesi gereken ilk kişiydi.

Tanrı vergisi fiziği ve keskin şutları ile gelmiş geçmiş en iyi dört numaralardan biri olan Karl Malone oynadığı dönemde şampiyonluk kazanamasa da çalkantılı özel hayatı ve parkedeki etkili oyunu ile basketbol dünyasının en çok konuşulan isimlerinden biri oldu.

Adım Adım

Basketbol otoriteleri tarafından ‘postacı’ lakabı ile anılan Karl Malone, Louisiana’da çiftçi bir ailenin çocuğuydu. Babasının intihar etmesinin ardından annesi ile birlikte ailesine bakmaya başladı. Lise yıllarında okulunun basketbol takımında oynamaya başlayan Karl, takım arkadaşları arasında parlayarak Summerfield Lisesi’nin 3 kere eyalet şampiyonu olmasında rol aldı. Maçları takip eden yetenek avcılarının ilgisini çeken genç Malone, Arkansas Üniversitesi ve Louisiana Üniversitesi’den burs teklifleri aldı. Ailesine yakın olmak için tercihini Louisiana’dan yana kullanan Malone, postacı lakabını da burada ortaya koyduğu istikrarlı basketbolla elde edecekti.

İşler Her Zaman Yolunda Gitmeyebilir

Lise son sınıfta Bonnie Ford’dan ikizleri olan Malone henüz 20 yaşındayken kendisinden 7 yaş küçük olan Gloira Bell’den de bir erkek çocuk sahibi oldu. İlk başta çocuklarını reddetsede pozitif çıkan DNA testi sonuçlarından sonra anneleriyle anlaşarak hapis cezasından kurtuldu.

Nasıl ki Lakers – Celtics rekabetinin baş aktörleri Magic ve Bird birbirlerini yukarı taşıdıysa; Bulls ile Jazz düellolarının en önemli aktörleri Michael Jordan ve Karl Malone ikilisi de oyunlarını en kaliteli seviyeye birlikte taşıdılar.

Parke Kokusu 

NBA kariyeri 1985 yılında yapılan Draftlarda Utah Jazz tarafından 13’üncü sırada seçilmesiyle başlayan Karl Malone, takımına çabuk adapte olarak takım arkadaşı John Stockton ile iyi bir ikili olmayı başardı. Bu ikili 18 yıl 1412 normal sezon maçını beraber oynadı. Malone, 36.928 sayı ortalaması ile Kareem Abdul-Jabbar’dan sonra tüm zamanların en skorer ikinci oyuncusudur. Aynı zamanda 13.188 denemede 9.787 isabet ortalamasıyla da NBA’de en çok faul çizgisine giden ve isabet bulan oyuncu unvanını elinde bulundurmaktadır. Bu başarılarını Malone iki MVP ödülü ile perçinledi.

Karl, ’03-04 sezonunda şampiyonluk kazanmak için tüm kariyerini adadığı Utah Jazz’den ayrılıp Los Angeles Lakers’a takas oldu. Sezon ortasında sakatlanan Karl Malone’un ardından Lakers o sezon şampiyonluğu finallerde Detroit Pistons’a kaybetti.

Kobe Bryant ile olan kişisel sorunları Malone’un takıma bir daha geri dönmemesine neden oldu. New York Knicks, 2004-05 sezonunda onu kadrosuna katmak istiyordu. Ancak, 2005 Şubat’ının başında, NBA All-Star Maçı’ndan önce Malone’un menajeri oyuncusunun San Antonio Spurs ile sözleşme imzalayacağını söyledi. Spurs baş antrenörü olan Gregg Popovich, takımının bir sezon daha oynamaya karar vermesi halinde Malone’u transfer etmekle ilgilendiğini doğruladı. Fakat, 13 Şubat 2005’te Delta Center’da düzenlediği basın toplantısında Malone, 19 sezonun ardından emekli olduğunu resmen açıkladı.

Utah Jazz, 23 Mart 2006’da Washington Wizards’ı konuk ettiği maçta Malone’a ait olan 32 numaralı formasıyı emekliye ayırdı. Ve, Energy Solutions Arena’nın dışında, takım arkadaşı John Stockton’ın yanında bronz bir heykeli yapılarak onurlandırıldı.

Karl Malone, oynadığı dönemde NBA tarihindeki en iyi uzun forvetlerden biri olarak kabul edildi ve istikrarlı performansı nedeniyle “Postacı” lakabı ile anıldı. Yüksek şut yüzdesi, pick and roll hücumu, fiziksel gücü ve sahayı yönetme yeteneği ile Stockton’ın yaptığı asistleri kolayca sayıya çeviren Malone, basketbol kariyeri sonrasında Louisiana’da kendine bir çiftlik satın alarak küçükken aşina olduğu hayatına geri döndü.

Ahmet Erdem

Bunları da Okuyabilirsiniz

VSPOR DERGİSİ

Tutkunu olduğumuz bu sevdaya delicesine ilerlediğimiz bu yolda sporun kitleleri tek bir noktada birleştirdiğine inanlardanız: Zafer (Victory). Sporda başarılı olmanın bir branşta kazanılan zaferin ne demek olduğunu en iyi anlayanlar belki de spor aşkına sahip olan insanlardır. Lebron James’in, Jordan’ın, Boliç’in, Sergen Yalçın’ın ve Kobe Bryant’ın kazandığı bir karşılaşma sonunda gösterdikleri reaksiyon insanlığın zafer kazanmaya ne kadar tutkulu olduğunu göstermektedir.

Abone Ol

Victory Dergi içerikleriyle ilgili e-posta bületinimize kaydolun!

victorydergi.com 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım & Uygulama: Aksel Gültekin