BasketbolVictor Wenbanyama: Harika Dev

Mustafa Tokgöz2 sene önce14 dakika

NBA draft süreci artık bir alt uzmanlık alanına ve ligden bağımsız olarak ayrı heyecanlı ve keyifli bir yapıya büründü. Her ne kadar drafta girecek isimler ve sıralama sezon başında kaba taslak bir halde sunulsa da sezonla beraber sürpriz çıkış yapan oyuncular, beklenti altında kalanlar, son dönemeçte ve NCAA turnuvasının kızışmasıyla beraber farklı oyuncuların adlarından söz ettirmesi gibi birçok durum bu sürecin en keyifli noktalarından olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ancak, son yıllarda özellikle Avrupalı süper yıldızların lige damga vurmasıyla beraber takımların genç yetenek bulma konusunda avrupa pazarı çok büyük önem arz etmeye başladı. Antetokounmpo’nun Yunanistan Basketbol İkinci Ligi’nde oynadıktan sonra drafta girip Milwaukee Bucks’ın risk alarak onu lotaryadan seçmesi, Nikola Jokic’in, NBA Draftı ikinci turunda Denver Nuggets tarafından bir deney olarak seçilip son iki sezonun MVP’si olmasına giden yol ya da Luka Doncic’in bir yıldız adayı olarak drafta katılırken bile atletizmi sorunsalı yüzünden beşinci sıradan seçilmesine rağmen kısa sürede ligin yeni yüzlerinden biri olması yakın tarihimizin üç kritik olayı olarak NBA Draftı’nın ne kadar önemli olduğunun kanıtıdır.

NBA 2023 Draftı’nda Avrupalı bir başka yıldız adayı olan Victor Wenbanyama, önceki örneklerden ötürü muhtemelen bir, en kötü ihtimalle ikinci sıradan seçilecek. Oyuncu bu büyük beklenti rüzgarını arkasına alıp kendini bu sezon Fransa Basketbol Ligi takımlarından Metropolitans 92 formasıyla göstermeye başladı. Bu noktada Wenbanyama’yı mercek altına alarak oyuncunun ne kadar büyük bir potansiyel olduğunu detaylıca açıklayabiliriz.

Adam Olacak Çocuk

Demokratik Kongo Cumhuriyeti kökenli sporcu bir aileye mensup olan Victor Wenbanyama, küçüklüğünden itibaren birçok sporla uğraşmaya başlaması zaten onun bir profesyonel sporcu kariyerine sahip olacağının en önemli kanıtıdır. Uzun atlamacı baba, basketbolcu anne ve ablası, Victor Wenbanyama için zaten en temel yol gösterici olmuşlar. Çok hızlı bir şekilde uzamasıyla beraber aile tarafından tamamen basketbol oynamaya yönlendiriliyor. Fundamental eğitimini anne ve abladan aldıktan sonra altyapılarda boy göstermeye başlamasından kısa süre sonra birçok gözlemcinin, altyapı kuruluşunun, takımın radarına girdi. Ve henüz 15 yaşında Nanterre 92 takımında profesyonelliğe adımnı attı.

2.19 cm -kimi kaynaklara göre 2.18, kimisine göre ise 2.20 cm olarak tanımlanıyor- olmasına rağmen muazzam bir fundamentali var ve sahada her şeyi yapabiliyor. Keza bu kadar uzun olmasına rağmen atletizmi inanılmaz bir seviyede ve tüm bunlar birleşince durdurulması çok çok zor bir oyuncu haline geliyor. Zaten kendi yaş grubunda oynadığı tüm turnuvalarda resmen oyun hilesi olarak kendini gösterdi. Bu kadar erken yaşta profesyonel olmasının sebebi tamamen budur.

Geleceğin Yıldızı

Uzun boyuna rağmen sahanın her iki tarafında da rakibi kabuslara sürükleyen bir oyuncuyu izlemek illaki sinirlerinizi alt üst edecek. Parmak hassasiyeti zaten temiz şut mekaniğinin ve pasör özelliğinin temelini oluşturuyor. Hücum repertuarının genişliği rakipler için adeta korkutucu olacak. Zira oyunu hem içten hem de dıştan oynayabiliyor. Boy avantajıyla pota dibinde bitiriciliği gerçekten bu oyunun efsanelerinde gördüğümüz cinsten bir rahatlıkta sergiliyor. Hiç fena olmayan orta mesafeli ve dış şut performansı zaten bir başka hile kodu gibi bir şey. Çünkü, böylesine uzun ve atletik bir oyuncuyu zaten dışta savunmanız çok çok zor. Kevin Durant’in en önemli alameti farikalarından biri olan dış hücum performansını Victor Wenbanyama çok daha potansiyelli bir şekilde oynayabiliyor. Tüm bunların yanında topla arası iyi olduğundan ve el hassasiyetinden ötürü topu yönlendirebiliyor. Muazzam bir yetenek olduğunun farkındalığına sahip bir şekilde hücumda topa hükmeden bir dev olarak rakiplerinin savunma mekanizmalarına büyük darbe vurabilecek potansiyele sahip.

Onun için işler yolunda giderse muhtemelen formasını giyeceği takımının ilerleyen yıllarda top yönlendiricisi ve bir numaralı hücum silahı olacaktır. Bunun yanında savunmada ince ve sıska bir oyuncu olmasına rağmen kolay yıkılmadan pota koruyuculuğu yapabiliyor. İşin garip tarafı da atletizmi ve rahat hareket etmesiyle erken pick’n roll saldırılarına karşı rakibin uzununu kovalayabilir ve perde çıkışlarına gelecek oyuncuları bozabilir. Birebir oyunlarda da yıldırıcı iş görebileceğini ayrıca göstermeye devam ediyor.

Riskler

Bu kadar övdün de bu oyuncunun hiç mi eksik yanı yok dediğinizi duyar gibiyim. Kanımca Wenbanyama için en kritik durum yine en öne çıkan özelliği olan uzun boyu ve bu uzunluğa bağlı olarak rahatça hareket edebilmesini sağlayan sıska yapısıdır. Çok uzun ve basketbolun gereksinimlerinin birçoğunu yapabilen oyuncuların maalesef en büyük sorunu yaşadıkları sakatların uzun sürmesi ve bunun oyun stillerini tamamen bozmasıdır. Çok eskilerde Hakeem Olajuwoon’dan daha uzun olmasına rağmen -2,24 cm- bir şutör gard gibi oynan eski Houston Rockets oyuncusu Ralph Samson bunun ilk örneğiydi. Yaşadığı ağır sakatlıklar kariyerinin erkenden bitmesine sebep oldu. İki binlerin ortalarında esen bir Yao Ming fırtınası vardı. Mutlaka açıp izleyin nasıl bir oyuncu olduğunu. Ancak, o da neredeyse 2.29 cm olmasından dolayı yaşadığı sakatlıklar kariyer ömrünü kısaltmıştı.

Kristaps Porzingis’in ne kadar potansiyelli olduğunu ve çok ağır sakatlık yaşamadan önce neler yaptığına kanlı canlı şahit olmuştuk. Ancak o ağır sakatlıktan sonra kaçak dövüşe dayalı şutör dört numara gibi kendini zorlamadan oynamaya başladı. Yine çok uzun bir oyuncu olan muazzam potansiyelli Chet Holmgren, daha lig başlamadan yaşadığı sakatlık sebebiyle sezonun tamamını kaçıracak. Wenbanyama’nın taşıdığı en büyük risk tamamen uzun boyunun verdiği handikap. Bununla beraber sıska ve ince bir oyuncu olması onu sahada rahat hareket etmesini sağlıyor. Gideceği takımda mutlaka ama mutlaka doğru kas kütlesi yükleme çalışmaları yapılması gerekiyor savunmada çok daha efektif bir hale getirebilmek için.

Bir Yıldız Doğuyor

Ligin başlamasına çok az bir süre kala birkaç takım dışında birçok takım yarışmacı veya yarışmacı olmaya aday bir kadro kurdu. En son Tim Duncan için tanking yapan Spurs bu kadar uzun bir süreden sonra çok iddiasız ve genç bir takımla lige girerken Victor Wenbanyama’yı gözlerine kestirmiş durumdalar. Hatta Spurs’ün eski Fransız oyuncuları Tony Parker ve Boris Diaw, Wenbanyama ile ayrıca özel bir temas halinde olduğu ve ona dolaylı bir şekilde yönlendirme yaptıkları kulislerde konuşulanlar arasında. Neticede draft şansı artık yüzdelerle şekilleniyor. Belki Spurs olmayabilir, Oklahoma City Thunder veya Houston Rockets bu şansı yakalayabilir ya da Indiana Pacers yine sezon içinde beklenti altında kalırsa tanking yapmaya dönebilir ve şans onların yanında olabilir. Bunlar tamamen senaryolar. Ancak, bir gerçek var ki Victor Wenbanyama’nın lige girmesiyle beraber çok başka bir seviye oyuncu izleyeceğimiz gerçeğidir.

Mustafa Tokgöz

VSPOR DERGİSİ

Tutkunu olduğumuz bu sevdaya delicesine ilerlediğimiz bu yolda sporun kitleleri tek bir noktada birleştirdiğine inanlardanız: Zafer (Victory). Sporda başarılı olmanın bir branşta kazanılan zaferin ne demek olduğunu en iyi anlayanlar belki de spor aşkına sahip olan insanlardır. Lebron James’in, Jordan’ın, Boliç’in, Sergen Yalçın’ın ve Kobe Bryant’ın kazandığı bir karşılaşma sonunda gösterdikleri reaksiyon insanlığın zafer kazanmaya ne kadar tutkulu olduğunu göstermektedir.

Abone Ol

Victory Dergi içerikleriyle ilgili e-posta bületinimize kaydolun!

victorydergi.com 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım & Uygulama: Aksel Gültekin