BasketbolNBA Batı Konferansı Değerlendirmesi

Mustafa Tokgöz2 hafta önce54 dakika

Koronavirüsünün etkisinde ağır şartlar altında geçen iki sezonun ardından NBA yeni sezonundan beklentiler epey yüksek. Başa oynamak isteyen takımlar, saha içi ve saha dışı olarak epey değişimlere başvurdular. NBA’de Batı Konferansı takımlarının çekiciliği bir farklıdır. Ayrıca son yıllarda Doğu Konferansına nazaran izlenebilirliği epey yüksekti. Ancak bu sezon birçok takım kafa kafaya bir halde yapılanmış durumda. Her takımın aleni defoları ön planda olduğu için spesifik ön tahminlerde bulunmak zorlaşıyor. Bu noktada NBA Batı Konferansı’ndaki her takım için üçer soru sorup cevaplamaya çalıştık.

DALLAS MAVERICKS

Neler Yaptılar?

Franchise’a çok önemli bir sistem kuran ve 13 sezon boyunca takımın koçluğunu yapıp 2011 yılında şampiyonluk kazandıran Rick Carlisle tatsız bir şekilde görevden ayrıldı. Bu demek oluyor ki kulübün anahtarları tamamen Luka Doncic’e verildi. Zira geçtiğimiz sezon Carlisle ile Doncic arasındaki gerilim sezon sonuna doğru büyük bir artış göstermişti. Bunun sonucunda Mavs yönetimi Doncic’e “Takım sana emanet” diyerek yapıya yeni bir hüviyet kazandırdılar.

Koçluk kariyeri büyük fiyaskolarla ve tartışmalarla dolu Jason Kidd göreve getirildi. Bunun yanında Reggie Bullock, Frank Ntilikina gibi isimler takıma eklendi. Ancak bunlar yeterli olacak mı henüz konuşmak için erken ve bilinmezlikler var.

Neler Yapmalılar?

Açıkçası Doncic, NBA kariyerinin başlarında önemli bir risk alıp takımın kontrolünü ele geçirdi. Slovenya milli takımıyla olimpiyatlarda oynadığı oyun sezon içerisinde Mavs’ta izleyeceğimizin bir ön gösterimi gibiydi. Tamamen topun kontrolü onda olacak ve diğer parçaları besleyecek. Fakat NBA dinamiklerinin çok farklı olduğunu da ısrarla belirtmemiz gerekiyor. Özellikle Porzingis’in gösterdiği kötü performans ve sakatlanmamak adına temassız oyuna teşne yapısı sebebiyle salt bir kanat şutörü olarak takımın üst noktalara çıkmasına fayda sağlamayacak. Zaten aldığı kontrat ve verdikleri taban tabana zıt bir pozisyonda. İşbu sebeple Jason Kidd’in teknik anlamdan ziyade oyuncuları ikna etme üzerine kurulu bir koçluk yapacağı aşağı yukarı belli.

Bir başka muallak sorun, Doncic’in olmadığı dakikalarda takımın oyun zekâsı düşüyor ve topu yönlendirecek oyuncu boşluğu oluşuyor. Geçtiğimiz sezon bu konuda epey sorun yaşadılar. Zaman zaman Jalen Brunson bu rolü üstlendi ama yeterli olmadı. Bu noktada Jason Kidd buna çare bulabilirse büyük bir iş çıkarmış olacak.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Ritimli oynadıkları maçlarda yağ gibi akıp gidecekler, ritimsiz oldukları maçlarda ise Doncic’in maçı çözmesine bakacaklar. Şayet Porzingis biraz daha temaslı ve potaya yakın bir şekilde oynayıp Doncic’e fayda getiren bir performans verirse Konferans finalini zorlayacak bir takım olabilmeleri çok yüksek ihtimal dahilindedir.

NBA Batı

DENVER NUGGETS

Neler Yaptılar?

Geçtiğimiz normal sezonun en değerli oyuncusu olan Jokic, play-off’larda epey yalnız kaldı ve ağır bir sakatlık geçirip takımını yalnız bırakan Jamal Murray’i çok aradı. Murray’nin yokluğu Suns serisinde fazlasıyla belirgindi. Bu sezon Murray’nin sağlıklı bir şekilde döneceği zamana kadar normal sezonu bir şekilde götürmeyi planlıyorlar.

Bu noktada Jeff Green hamlesiyle özellikle takımın savunma anlamında eksik noktasını veteran bir isimler tamamlamaları gayet yerinde oldu. Yaşlanan Paul Millsap ve Javale McGee takımdan ayrılması pek bir şey değiştirmeyecektir.

Neler Yapmalılar?

İki temel durum var; birincisi Murray dönene kadar Campazzo ne yapacak? Zira takımın esas ismi Jokic topu elinde isteyen bir oyuncu ama Campazzo’nun da topsuz oyunda verebilecekleri kısıtlı. Jamal Murray’nin alamet-i farikası topsuz oyunu da becerebilirken, bitirici skorer rolüne evrilmesiydi. Özellikle Jokic ile beraber ikili oyunlarda ters rollere bürünebiliyorlardı. Bu noktada Jokic zaman zaman kısa devrilmeleri iyi beceren Murray’i çok arayacak. Jokic ile Campazzo’nun beraber sahada kaldıkları sürelerin minimize edilmesi de elzem oluyor.

İkinci durumsa, Aaron Gordon takımın savunma seviyesini yükseltebilecek mi? Aaron Gordon’a fazla sorumluluk yüklenmemesi gerektiğini Orlando Magic kariyerinde gördük. Bu noktada Jokic’in kontrolünde hücumda verebileceklerini aşağı yukarı biliyoruz. Ancak takımın özellikle önemli maçlarda ortaya çıkan savunma sorununa karşı daha potaya yakın bir şekilde oynayarak yapacağı savunma, takım için çok kritik bir durum. En başta Jokic’in savunmada yarattığı eksikleri Aaron Gordon’un kapatması gerekiyor.

Son olarak Michael Porter JR’ın gelişiminin devam etmesi takım için önemli. Onun da en azından kanattan potaya yardım savunmasına koşan bir yapıya bürünmesi bir başka önemli detay.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Koç Malone normal sezonları iyi oynatmayı beceriyor. Takımın normal sezonda iyi bir performans vereceğini söyleyebiliriz. Asıl durum sağlıklı kalıp play-off’larda ne yapacakları sorusu ortaya çıkıyor. İlk turda sürpriz bir şekilde elenmeleri ya da konferans finali görmeleri gibi iki farklı uçta yer alabiliyorlar. Bakalım bu sezon bunun üstesinden gelebilecek mi?

NBA Batı

GOLDEN STATE WARRİORS

Neler Yaptılar?

Stephen Curry saçmalık ötesi performans verdiği sezonu play-in’de Los Angeles Lakers’a yenilerek sezonu kapadılar. Klay Thompson’ın sakatlığı sebebiyle iki sezondur olmaması takımı çok etkiledi. Ancak burada Bob Myers’ın yaptıkları ve yapamadıkları konuşulması gerekiyor.

Üç yıldız oyuncusunun yanına son yıllarda ne serbest oyuncu piyasasında ne de drafttan iyi oyuncular ekleyebildi. Geçtiğimiz sene draftın ikinci sırasından seçilen Wiseman kaybolup gitti. Bu sene de drafttan takımın oyununa uyması şüpheli Jonathan Kuminga ve Moses Moody isimlerini seçti. Andrew Wiggins’in kontratından kurtulamadı. Bu üç yıldızın yanına g-league seviyesi oyuncuları ucuz yolla eklemesi ve takımın seviyesinin büyük düşüş göstermesinin baş mimarı olarak rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu sezon Otto Porter, Andre Iguodala ve Nemanja Bjelica hamleleri geldi.

Neler Yapmalılar?

Açıkçası Klay Thompson dönene kadar kendilerini bulmaya çalışacaklar. Yeni parçalar ve çaylak oyuncuların takımın kimyasına entegre olması beklenecek. Wiggins sorunsalını ayrı tutarak klasik bir yapıda Curry’nin skorerliğine odaklı bir oyun oynayacaklarını ön görebiliriz. Ancak Draymond Green’in topu tepeye kadar getirip Curry’i besleyen oyun şekli takım için iyi olsa da Curry’nin skorer olarak yalnız kalması büyük soru işareti. Green’in son yıllarda skor üretmekten uzak oyun yapısı takımı etkiliyor. Klay Thompson’un yokluğunda geçen iki sezonda bu fazlasıyla ayyuka çıkmış durumda. Kadroda da ikinci skorerliği yapacak bir isim de yok (Wiggins sorunsalını ayrı tuttuğumu dile getirdim). İşbu sebeple Kerr, Curry’nin arkasında bu işi yapacak bir oyuncu ya şapkadan çıkaracak ya da “Klay Thompson dönene kadar yapabildiğimizi yapalım” diyecek.

İkincil olarak da bu takımın pota koruyucusu yok. Gerçekten büyük bir sorun. Wiseman kumarını oynayan Myers’ın kaybedeceği besbelliyken bu seçimi yapması akıl alır gibi değil. Bogut’tan beri takım doğru düzgün uzun göremedi. Kısıtlı oyunuyla Kevon Looney yer bulacaktır ama önemli maçlarda yeterli olamayacağı bariz.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Tabii ki de izlenmesi gereken takımların başında geliyor. Klay Thompson’ın dönüşüyle beraber daha da iştah açacaklar. Play – off görmeleri muhtemel ancak Bob Myers’ın kadro planlamasındaki fiyasko durumundan dolayı şu anlık başarı için eksik parçaları çok.

NBA Batı

HOUSTON ROCKETS

Neler Yaptılar?

D’Antoni & Morey ayrılığı ve James Harden’ın takas olması sonrası enkaz kaldıran Rockets, Silas’a genç bir takım kurarak yeniden yapılanmanın peşindeler. Takaslarla aldıkları draft haklarını düzgün kullanmaya çalışıyorlar.

Jalen Green, Alperen Şengün, Usman Garuba, Josh Christopher draft seçimleri oldu. Daniel Thies eklemesiyle de takım az çok şekillendi. John Wall’ın takımdan ayrılmak istediği ve takımla da anlaştığını da göz önünde bulundurarak bu sezonu gelişime odaklı olacağını söyleyebiliriz.

Neler Yapmalılar?

Silas için temel nokta şu; takımın topu emanet edileceği oyuncunun Jalen Green olması dahilinde Kevin Porter JR’ın yanına entegre edilirse fazla top ezecek bir yapı olmalarını engellemek. Diğer genç oyuncular ve Christian Wood’un top isteyen oyuncular olduğunu düşünürsek, Jalen Green’in skorer kimliğinin yanında top dağıtması elzem olacak. Alperen’in oyuna topla katacağı etkiler de bununla paralellik arz ediyor.

Bir başka nokta da, ne olursa olsun bir savunma düzeni ve istikrarı kurulması gerekiyor. Genç oyunculardan kurulu ve yeniden yapılanan bir takım olsanız dahi ilerleyen yıllar için doğru bir şema oluşturmanız gerekiyor. Bu disiplin oturmazsa sahada çok lakayıt performanslar görülür ve yeniden yapılanmanın hiçbir anlamı kalmaz; ne genç oyuncular için ne de takım için. Bu yüzden Silas’ın, pota koruyucularını ve kanat savunmacılarını belirleyip, o pozisyonlarda defans güvenliğini geliştirmeye öncelik vererek savunma şeması oluşturması gerekiyor. Green ve KPJ’yi topa baskı olarak yönlendirilmesi ayrıca etkili olacaktır.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Genç oyuncuları izlemek için ideal bir takım. Bir yandan da Alperen’in vereceği performans merakla takip edilebilir.

NBA Batı

LOS ANGELES CLIPPERS

Neler Yaptılar?

Kawhi Leonard ve Paul George işbirliğiyle yeniden yapılanan Clippers için iki sezon istenilen şampiyonluğa uzak bir şekilde geçti. Geçtiğimiz sezon Kawhi Leonard’ın sakatlanmasıyla beraber ne yapacakları muamma olan bir hale büründüler.

Eric Bledsoe eklemesine anlam veremedim. Belki de kısa savunmacısı olarak Beverley’e alternatif olarak düşünülüyor. Harry Giles, Justise Winslow ve drafttan gelen Keon Johnson diğer hamlelerdi.

Neler Yapmalılar?

Tyron Lue için büyük sınav vereceği bir sezon olacak. Geçtiğimiz sezon hatalarına çözüm üreterek ve inat etmeyerek takım esnekliği Clippers için önemli oldu. Reggie Jackson – Terence Mann kısa ikilisinin verdikleriyle beraber takımın ivmesi değişti. Paul George’un aldığı sorumluluklarla beraber daha sıkı bir takım oldular demek mümkün. Ancak Kawhi Leonard’ın yokluğuyla beraber daha da fazla sıkı takım olmaları gerekecek bu sezon.

Öncelikle Siakam olmadığı zamanlarda switch yapamıyorlar. En temel çözülmesi gereken nokta bu olacak. Zubac eski tip bir uzun ve daha gömülü oynamayı teşne. Bu sebeple Siakam’ın olmadığı anlarda Harry Giles denemelerini görebiliriz. Çünkü atıcı bir takım olan Clippers için uzunun alan açması ve tepeye sürekli hareket etmesi elzem oluyor. Çok yüksek tempolu oynamak gibi bir hata yapmadıkları sürece normal sezonda ritmik bir şekilde maç kazanma düzeninde ilerlemeleri muhtemel ve bu sebeple oyuncuların süre dağılımlarında el sıcaklığı etken olacak.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Play – off ilk turunu geçtikten sonrası için şüpheler var. Kawhi’nin yokluğu büyük sıkıntı olacak. Hatta ne zaman döneceği şüpheli. Paul George’un alacağı sorumluluklar ve diğer parçaların sağlıklı ve formda olmaları ileriye götürecek temel etmenler olacak.

NBA Batı

LOS ANGELES LAKERS

Neler Yaptılar?

Geçtiğimiz sezon Lebron James ve Anthony Davis’in geçirdikleri sakatlıklar yüzünden serbest düşüş yaşayan ve play – off ilk turunda Phoenix Suns’a elenen Lakers için bu yaz çok tuhaf geçti.

Russell Westbrook hamlesi yazın en çok konuşulan takasıydı. Bunun yanında eski tüfekler Carmelo Anthony, Trevor Ariza, Rajon Rondo, Dwight Howard, Deandre Jordan eklemeleri geldi. Kendrick Nunn, Wayne Ellington ve Kent Bazemore diğer hamleler oldu.

Neler Yapmalılar?

Çok anlamsız ve tuhaf eklemelerden çıkacak sonuç, Frank Vogel’a bol bol sabır ve selamet dilemek olacak. Bu takıma düşük tempolu, yarı sahada Lebron James ve Anthony Davis üzerinden dönecek oyunlar. Elinde sürekli topu isteyen Russell Westbrook için çizeceği rol kritik. Ayrıca yaşı ilerleyen ve son yıllarda sakatlanmaları artan Lebron’u normal sezonda koruyup zaman zaman Russell Westbrook’un topa hükmedeceği maçlar izleyeceğiz. Bu noktada tempolu bir oyun oynamayacaklarsa fiziki mücadelelerin fazlalaşacağı yarı saha oyunları bu veteran takım için ne kadar problem olduğunu kadı kızı bile biliyordur.

Bir yandan da bu takımın savunma problemleri epey fazla. Westbrook iyi bir savunmacı değil, Lebron’un yaşı ilerledi, Davis normal sezonda fiziksel mücadeleden kaçınır, Carmelo hiç savunma yapmaz, Rondo ve Ariza da yaşlı oyuncular. Tüm bu tabloya bakınca Lakers, tempolu ve atletik takımlara karşı fiziksel mücadele ortaya koyacaksa çok fazla sakatlık sorunu yaşayabilir. Zaman zaman maçlarda erkenden kopmalar görebiliriz. İki ucu keskin bıçak bir takım.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Tamamıyla play-off’lara odaklı bir takım olacak. Normal sezonu bir şekilde halledip play-off’a sağlıklı girip Lebron ve Davis’in ağırlıklarını koymasıyla şampiyon olmaya çalışacaklar. Ancak bu kadro ve yaş baremi bunun için yardımcı olacak mı, meçhul. Bir yandan da Davis’in tamamen beş numara oynadığı andan itibaren takım seviye atlayacak. Bu noktada cafcaflı bir panayır gibi maçlar çıkaracak Lakers.

NBA Batı

MEMPHIS GRIZZLIES

Neler Yaptılar?

Yeniden yapılanma sürecini iyi bir şekilde devam ettiren Grizzlies, geçtiğimiz sezonu play-off ilk turunda Utah Jazz’a elenerek tamamladı. Bu sezona da genç çekirdeğini şekillendirerek ilerleyecekler.

Ziaire Williams ve Santi Aldama drafttan geldiler. Steven Adams, Kris Dunn, Jarrett Culver diğer eklemeler oldu.

Neler Yapmalılar?

Taylor Jenkins için önemli bir sezon olacak. Öncelikle kalabalık kısa rotasyonunu iyi bir şekilde elemesi gerekiyor. Kanat rotasyonunun şekillenmesi de elzem. Bu takım Ja Morant – Jaren Jackson JR üzerinden ilerleyecekse –ki JJJ’ın sağlıklı kalması gerekiyor- diğer üç oyuncunun tamamlayıcılığı çok kritik. Bu noktada Dillon Brooks, Desmond Bane, Kyle Anderson, Xavier Tillman ve kısmen Steven Adams önemli roller alacaklar. Ancak Morant’ın top dağıtımında daha derli toplu olması gerek. Bu oyuncuların sahadaki efektifliğini kazandırmak adına Morant’ın tam zamanlı oyun kuruculuğu artık halletmesi lazım. Bir yandan da De’Anthony Melton, Brandon Clarke, Jarrett Culver, Tyus Jones, Ziaire Williams süre alacak oyuncular olacak. Bu kalabalık rotasyonun efektif bir şekilde hücumu ve savunmayı belli seviyede oynamaları konusunda Jenkins’e büyük iş düşüyor.

Tempolu oyunun yanında uzunuyla ikinci şansları yaratmaya epey kafa yoruyorlar. Şut konusunda istikrarsız ve zaman zaman ritimden düşen yapılarına ayrıca çözüm üretmeleri gerekecek.

Nasıl Bir Sezon Bekliyorlar?

Her sene üstüne koyarak ilerliyorlar. Bu noktada play-in ve arkasından play-off yapacak şekilde bir ön görü belirtmek sağlıklı olur. Zira önlerinde daha zaman ve kaydedilmesi gereken gelişim var.

MINNESOTA TIMBERWOLVES

Neler Yaptılar?

Karl-Anthony Towns ve D’Angelo Russell’ın berbat ettiği bir organizasyonken basketbol operasyonlarının başı Gersson Rosas’ın front ofisteki skandalları ortaya çıkınca üzerine tüy dikilmiş oldu. Böylelikle bir spor organizasyonu daha ne kadar kötü yönetilerek bu hale gelebilir sorusuna cevap verilmiş oldu.

Pat Beverley, Taurean Prince takıma eklendi. Geçtiğimiz senenin draft seçimi olan Leandro Bolmaro bu sezon takıma katıldı.

Neler Yapmalılar?

KAT’ı ve Russell’ı takaslamakla işe başlayabilirler. Böylelikle boş geçen sezonlarını hiç olmazsa düzgün bir şekilde yeniden yapılanmaya harcayarak geçirebilirler. Rosas öyle bir enkaz bırakmış ki yerine gelen Sachin Gupta’nın bunu toparlaması bir nevi erken yaşlandırma metodu gibi olacak. Sahada ne verebileceği meçhul ve sağlıksız kadro yapısıyla beraber gerçekten ne yapabileceği muamma bir takım durumunda Wolves.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Hızlı bir şekilde yıkıp yeniden yapma sürecine girmelerini dört gözle bekliyoruz.

NEW ORLEANS PELICANS

Neler Yaptılar?

Stan Van Gundy’nin de çözüm bulamadığı ve kovulmasına sebep olan çöküşle beraber Pelicans tarafında gerçekten birçok durum hâlâ muallak. Willie Green koçluğa getirildi ancak ilk koçluk deneyimi olacak Green’in.

Jonas Valančiūnas, Garrett Temple, Tomáš Satoranský, Devonte’ Graham ve drafttan Trey Murphy’i kadroya ekleyerek fena olmayan bir kadro düzenlemesi yaptılar.

Neler Yapmalılar?

Zion Williamson’ın takım yönetiminden hoşnut olmadığı ve ona uygun bir oyun yapısı olmamasından şikayetçi durumda. Zion takımdan ayrılabilir veya kalabilir ama bu Pelicans tarafında işlerin iyi gitmediğinin göstergesidir.

Öncelikle geçtiğimiz sezonun ikinci yarısıyla beraber Zion daha çok topla oynayıp potaya giden bir role büründürülüp ondan daha çok verim almaya başlandı. Ancak Adams’ın gömülü oyunu ve ribaund konularında yaşanılan anlaşmazlıklarla beraber takımın alan açma problemleri su yüzüne çıktı. Bir yandan da Brandon Ingram daha fazla topla oynamak istiyor. Diğer yandan da bu takımın şut sorunu ortaya çıkıyor. Koçun Zion’ı konumlandırma konusunu ve takımın alan açma sorununu kökünden çözmezse bu sezon Pelicans için yine fiyasko bir sezon olabilir.

Satoranksy, Graham ve zaman zaman Temple ile topla üretme – top dağıtma konularına çözüm getirebilirler. Josh Hart’ın şutörlüğünden fayda sağlayabilirler.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Koçun yapacağı hamleler önemli ve Zion’ın ikna edilmiş bir şekilde oynatılması gerekiyor. Bunlara çözüm getirilmezse yine fiyasko, yine hüsran bir sezon olur Pelicans adına.

OKLAHOMA CITY THUNDER

Neler Yaptılar?

Sam Presti’nin kariyer modunda yönettiği OKC, hem mücadele ederek hem de yeniden yapılanarak süreci devam ettiriyor. Ancak takımın gelişimi olağandan daha yavaş olacağı konusunda birçok kesim hemfikir.

Drafttan Josh Giddey ve Tre Mann seçildi. Jeremiah Robinson-Earl, drafttan takasla geldi. Çok da kayda değer bir başka ekleme olmadı.

Neler Yapmalılar?

Temel olarak Mark Daigneault, Shai Gilgeous-Alexander etrafında Darius Bazley ve Lou Dort temelli bir oyun oynatmaya çalışıyor. Takımın genç ve yeniden yapılanıyor olmasının zararlarını zaman zaman saha içerisinde görüyorlar. Karar verme mekanizmalarında tecrübe eksikliği yaşayan, birbirini tamamlayamayan ve gelişmesi gereken oyuncularla kurulu bir kadro var. Elbette geçen seneye göre birbirleriyle daha kaynaşmış durumdalar. Takımın en büyük sorununun işareti pota altı olduğu kesin. Bu noktada sıkıntı yaşayacaklar. Bir yandan da Pokusevski’nin fiziksel sıkıntılarına rağmen dört numarada kanattan önemli bir işlev görecektir. Ancak Pokusevski’nin de savunmada eksikleri mevcut. Takımın hücumdaki eksikleri tecrübeyken savunmada da oyuncu eksikliği öne çıkıyor.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Eğlenceli bir takım olacağı kesin ancak çok da beklentiye girmek doğru olmaz.

PHOENIX SUNS

Neler Yaptılar?

Geçtiğimiz sezonun flaş takımı ve finalisti Suns, genel anlamda kadrosunu koruyarak yeni sezona giriş yaptı. Chris Paul’un takımda kalması onlar için önemli oldu.

Landry Shamet, Javale Mcgee, Elfrid Payton eklemeleriyle kadroyu son haline getirdiler.

Neler Yapmalılar?

Monty Williams koçluk anlamında önemli bir seviye atladı geçtiğimiz sezon. Ancak son dönemeçte şampiyonluğa mal olan detayların üzerine bu sezon kafa yorması gerekiyor. En temel anlamda takım CP3 sahadayken onun temposuyla oynadığında zaman zaman ritim problemi yaşıyor. Mikal Bridges ve Cam Johnson üçlük atan ve savunma yapan bir rolden çok daha fazlasını verebilecek kapasitede oyuncular ancak CP3 temposunda oyundan düşüyorlar. Topu yere vurup potaya gidebilme özelliklerini ortaya çıkaracak hücum setleri önem arz ediyor. CP3 sahada olmadığında Cam Payne normal sezonda iş görüyor ama play-off’larda maçlar ilerledikçe kapasitesinin sınırlı olduğu tekrar gün yüzüne çıktı. Bu anlamda Devin Booker’ın top dağıtmaya daha fazla entegre olması gerekiyor.

Savunmada switch’lere karşı sorun yaşamaları personel eksikliğinden kaynaklı. Final serisinden Budenholzer Brook Lopez’in sürelerini kısaltıp switch’e döndüğü an Suns sıkıntılar yaşamaya başladı. Bu sebeple Ayton’ın mobilitesinin artması gerekiyor. Bir yandan da Saric’in sakatlığı onlar için hem hücum hem de savunma anlamında eksi olacak. Mcgee’nin sınırlı sürede verebilecekleri belli, Jalen Johnson henüz genç ve ham bir oyuncu. Zaman zaman Crowder’ın beşe kaydırıldığı kısa beşleri daha çok denemeliler.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Gelişimleri ve CP3’ün liderliğinde play-off’larda boy gösterecekler. Şayet eksik yanlarını giderip sağlıklı kalırlarsa bir tur daha atlayabilirler. Bir gerçek var ki, geçtiğimiz olağan dışı sezon gibi olmayacak ve takımlar daha güçlü geliyorlar. Bu sebeple Suns’ın hedefleri gerçekçi olmalı.

PORTLAND TRAIL BLAZERS

Neler Yaptılar?

Yine beklenenin üstüne çıkamayan Blazers, Terry Stotts ile yolları ayırıp yerine Chauncey Billups’ı getirdiler. Bu süreçte takımın lideri ve franchise yüzü Lillard’ın takımdan ayrılmak istediği iddiaları ortaya çıktı. Bir yandan da Billups’un yıllar önce karıştığı bir tecavüz olayından dolayı front ofisin süreci kötü yönetmesi ve medyaya verilen demeçlerin Lillard’ı çok rahatsız ettiği dile getirildi.

Larry Nance, Tony Snell, Ben McLemore ve Cody Zeller eklemeleri geldi. Ancak ne kadar yeterli olacak sorusu ortaya çıkıyor.

Neler Yapmalılar?

Öncelikle Lillard – McCollum ikilisiyle yola devam edilecekse, bu ikiliyi efektif kullanılması gerekecek. Zira ikisi de topu domine ettiği zaman diğer oyuncular ıskartaya çıkıyor ve bu ikili birbirinin verimini düşürüyor. Dikkat edin Lillard sakat olup oynamadığında McCollum uçuşa geçiyor, McCollum yokluğunda Lillard saçmalık ötesi performanslara imza atıyor. Uzun zamandır bu iki oyuncunun arasından sıyrılıp sivrilen bir Blazers oyuncusu çıkmadı. Öte yandan Nurkic’in bu takımın üçüncü yıldızı olması bir başka sorun. Nurkic yaşadığı ağır sakatlıklarla beraber stabil bir performans düzeyinde kalamadı. Ayrıca sakatlık dönüşlerinde adaptasyon süreçleri uzuyor. Bu da Blazers’ın hem pota altı savunmasında hem de hücumdaki erken pick’n’roll oyunlarının sekteye uğramasına sebebiyet veriyor.

Ayrıca kanat savunmasında yaşanılan sorunlar yıllardır çözülemedi. Bu sezon Larry Nance hamlesi biraz daha savunmayı toparlayabilir. Ancak Covington’un yardım savunması dışında kullanılamaması büyük sorun. Bu iki oyuncu dışında elle tutulur oyuncu eksikliği yine öne çıkıyor. Zaten Lillard – McCollum ikilisinin fiziksel olarak savunmada açtığı delikler varken bir de üstüne hem pota altında hem de kanatlarda personel odaklı eksikler ortaya çıkınca Blazers için çözülmesi gereken çok sorunun varlığının habercisi oluyor.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Lillard – McCollum takımda kalırlarsa klasik bir Blazers sezonu izleyeceğiz. Sonrasında yine play – off ilk turunda elenmeleri olası bir durum.

SACRAMENTO KINGS

Neler Yaptılar?

Yine bir hayal kırıklığı franchise daha. Divac Kings operasyonlarından ayrıldığında olumlu değişimler olabilir diye yaptığımız ön görülerin hepsi boşa çıktı.

Hali hazırda Fox, Haliburton ikilisini bulmuşken bu sene drafttan Davion Mitchell seçildi. Tristan Thompson ve Maurice Harkless diğer eklemeler oldu.

Neler Yapmalılar?

Luke Walton her ne olursa olsun bu takımı doğru bir şekilde oynatamıyor. Harrison Barnes’ın dört numarada oynaması gerekirken onu üç numarada oynatma konusunda inat ediyor. Marvin Bagley geldiği günden beri gelişme kaydedemedi. Sahada aldığı sürelerde faydadan çok zararı oluyor. Beş numaraya koyamıyorsunuz, dört numarada savunma yapmıyor. Buddy Hield takım oyununa aykırı yapısıyla öne çıkarken Fox hem yalnız kalıyor hem de zaman zaman o da zıvanadan çıkıyor. Haliburton’ın varlığı bu takım için önemli. En azından takıma iyi top dağıtıp Fox’un sıkıştığı anlarda devreye girebiliyor. Sağlıklı kaldığı sürece hem takım hem de Fox için kritik bir önemi olacak.

Bunun yanında Holmes’un pota altında iş görse bile arkasından gelecek oyuncunun Tristan Thompson olması bir başka sorun. Pota altını savunma konusunda zorluk yaşayan takımın yaptığı hamle Thompson olunca daha da güvensizlik artıyor.

Ayrıca Fox – Hield – Bagley arasındaki yüksek gerilim bir yerde patlak verebilir. Saha dışında bu üç oyuncunun birbirinden hiç hazzetmediği yazılıp çiziliyor.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Çok da fazla beklenti olmadan alelade bir Kings sezonu olacağını düşünüyorum.

SAN ANTONIO SPURS

Neler Yaptılar?

Eski zamanlarını mumla arayan bir takıma evrildi Spurs. İnşa edilmiş kültüre ve sisteme bağlılığın sonucunda takım çok geride kaldı. Son yıllarda belli oyuncular üzerinden ite kaka play-off yarışına giren bir takım hüviyetine girdiler. Bu noktada Popovich’in oynatmakta ısrar ettiği oyun epey eskidi ve modern oyuna adapte olmadı. Kadrodaki genç oyuncuların gelişimleri de bu sebeplerden epey yavaş ilerliyor.

Drafttan epey tartışmalı bir şekilde Josh Primo seçildi. Çok genç ve eksikleri olan bir oyuncu olsa da skor ve şut tehdidi öne çıkıyor. Joe Wieskamp diğer draft seçimiydi. Doug McDermott, Zach Collins, Bryn Forbes, Jock Landale, Al-Farouq Aminu ve Thaddeus Young off-season hamleleri oldu.

Neler Yapmalılar?

Genç çekirdeğin gelişimi adına saha içerisinde daha serbestlik tanınması gerekiyor. Hata yaparak öğreniliyor bu oyun. Ancak Popovich veteranların hatalarına ses çıkarmazken gençlere epey yükleniyor. Bu sebeple Dejounte Murray, Derrick White, Keldon Johnson, Lonnie Walker, Devin Vassell temelli çekirdeğin hızlı gelişmesi için oyunculara daha serbestlik tanınması gerekiyor. Bir yandan da dinamik oyuncular kadrodayken yarı sahada 24 saniyeyi yiyen ve sürekli top dolaştıran oyun, yani düşük tempolu oyun oynanması büyük bir hata. Bir yandan takımın şut ritmini de bozuyor.

Takım bu sezon daha fazla şut temelli oyuna yöneleceği dile getirildi. Ancak bu gecikmeli kararın sonucunda oyuncuların alacağı sürelere bağlı olarak doğru şutu bulmaktan ziyade şutu yaratan bir oyun günümüzde daha değerli. Bu noktada öncelik hem tempolu oyun hem de oyunculara daha serbestlik tanınarak bir oyun oynatmak daha sağlıklı olacaktır.

Neler Bekliyor Bu Sezon?

Yukarıda bahsettiğim oyun içerisinde radikal değişiklere giden bir yapıya bürünürlerse hem keyifle izlenecek hem de play-off zorlayacak bir takım izleyeceğiz. Aksi halde Popovich’in kariyerinde bir leke olabilecek bir sezon olabilir Spurs adına.

UTAH JAZZ

Neler Yaptılar?

Geçtiğimiz normal sezonun flaş takımı Utah Jazz, konferans yarı finalinde Clippers’a diş geçiremedi ve sezonu kapattı. Kadroda anormal bir değişiklik yapmadan genel yapıyı korudular.

Drafttan Jared Butler takasla geldi. Rudy Gay, Eric Paschall ve Hassan Whiteside takımın yaptığı eklemeler oldu.

Neler Yapmalılar?

Aslında çok iyi bir normal sezon takımı Jazz. Ancak play-off’larda takıldıkları o eşik maalesef oyun yapıları ve Rudy Gobert ile alakalı. Normal sezonda takım olgusuyla ortaya çıkardıkları harmonileri devam edecek gibi gözüküyor. Çok yüksek temposu olmayan “pace and space” oyununu Snyder özenle oynatmaya çalışıyor.

Fakat üç defa normal sezonun en iyi savunmacısı seçilen Gobert, bu takımın şampiyonluk yolundaki en büyük sıkıntısı olarak karşımıza çıkıyor. Gobert’in gömülü oyunu, son yıllarda değişen play-off maç stratejilerinde çok sırıtmaya başladı. Erken pick’n’roll ve kanatlardan oynanan birebirlerle beraber sahada eksi yazıyor. Evet yine söylüyorum normal sezonlarda verdiği performanslar gerçekten özel. Fakat oyunun değişimiyle daha mobil uzunların adam değişme savunmasındaki etkisiyle beraber Gobert’ın eksikleri ortaya çıkıyor ve bu eksikler Utah Jazz’ın ilerlemesine engel oluyor. Bir yandan da Bogdanovic’in bir yaş daha alması ve fiziğini kullanarak oynayan bir oyuncu olması sebebiyle güçlü ve atletik dört numaralara karşı ne yapacağı bir başka sorunsal olarak Jazz ajandasında olması gerekiyor.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Normal sezonda çok iyi bir performans verecekler. Play-off’larda yarı finalden sonrasını görmeleri zor. Bu da yukarıda bahsettiğim yapısal sıkıntılarla kaynaklı bir durum.

Mustafa Tokgöz

Bunları da Okuyabilirsiniz

VSPOR DERGİSİ

Tutkunu olduğumuz bu sevdaya delicesine ilerlediğimiz bu yolda sporun kitleleri tek bir noktada birleştirdiğine inanlardanız: Zafer (Victory). Sporda başarılı olmanın bir branşta kazanılan zaferin ne demek olduğunu en iyi anlayanlar belki de spor aşkına sahip olan insanlardır. Lebron James’in, Jordan’ın, Boliç’in, Sergen Yalçın’ın ve Kobe Bryant’ın kazandığı bir karşılaşma sonunda gösterdikleri reaksiyon insanlığın zafer kazanmaya ne kadar tutkulu olduğunu göstermektedir.

Abone Ol

Victory Dergi içerikleriyle ilgili e-posta bületinimize kaydolun!

victorydergi.com 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım & Uygulama: Aksel Gültekin