BasketbolNBA Doğu Konferansı Değerlendirmesi

Mustafa Tokgöz2 gün önce51 dakika

Koronavirüsünün etkisinde, ağır şartlar altında geçen iki sezonun ardından NBA yeni sezonundan beklentiler epey yüksek. Başa oynamak isteyen takımlar, saha içi ve saha dışı olarak epey değişimlere başvurdular. Son yıllarda zorluk ve izlenebilirlik seviyesi sebebiyle düşüş trendinde olan NBA Doğu Konferansı, bu sezona çok güçlü, dengeli ve iyi yapılanmış takımların çokluğu sebebiyle hem rekabetçi hem de izlenebilirlik seviyesi yüksek takımlarla giriyor. Bu noktada ligin kalitesinin tek konferans bağlı bir şekilde şekillenmesi de yeni sezonla beraber olmayacak. Tüm bunlardan yola çıkarak NBA Doğu Konferansı takımlarıyla ilgili üçer soru sorup detaylıca cevapladık.

ATLANTA HAWKS

Neler Yaptılar?

Geçtiğimiz sezon Nate Mcmillan’ın takımın koçu olmasıyla beraber saha içi maç disiplini yerine oturdu. Herkes rolünü benimsedi ve daha akıllı bir oyun sergilemeye çalıştılar. Konferans finali belki geçtiğimiz sezonun olağan dışı yaşananlarıyla da bağlantılı olabilir. Ancak genç çekirdek ve veteran oyuncuların uyumu bekleneni verdi.

Delon Wright ve drafttan gelen Jalen Johnson, takım için önemli hamleler oldu. Delon Wright kısa rotasyonunda Trae Young – Bogdanovic sahada olmadığında faydalı olacaktır. Jalen Johnson her ne kadar eksikleri çok olsa da kanat rotasyonu için yapılabilecek iyi bir draft hamlesiydi.

Neler Yapmalılar?

Takımın topa hükmeden oyuncuları Young – Bogdanovic ikilisinin savunma eksikleri göz önünde bulundurarak işe koyulmalılar. Özellikle kanat oyuncularının savunmada vereceği katkılar çok önem arz ediyor. Geçtiğimiz sezon Deandre Hunter’ın yokluğu büyük problem oldu. Atletik ve hızlı kanatlara karşı sorun yaşayabilirler. Bu anlamda hem birebir hem de yardım savunmasında Deandre Hunter’a önemli iş düşecek. Bunun yanında Cam Reddish’e verilecek rol de önem arz ediyor. Topu elinde fazla isteyen bir Reddish için ikinci beşin esas oyuncusu olma rolü biçilmiş kaftan. Hücumda kanatlar üzerinden oynanacak setler için uygun bir opsiyon olacaktır. Böylelikle ikinci beşin sahada aldığı sürelerin verimliliği için de uygun olacaktır. Son olarak John Collins’in takımda kalması önemli oldu. Zira rolünü kabul etmiş ve daha odaklı bir Collins izleyeceğiz. Ayrıca onun da savunmada vereceği katkı Hawks için kritik olacaktır.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Açıkçası ilk altıda olmaları gayet olumlu bir tablodur. Zira bu sezon Doğu’daki takımlar sezona daha hazır ve daha sert başlayacak. Bu takımın önünde daha yol var. Panik yapmadan, sabırlı ve akıllı oynamaları öncelik arz ediyor. Konferans yarı finali oynamak çok iyi bir beklenti olabilir. Ancak işler doğru gitmezse play-in potasına düşmeleri onlar için hiç de iyi olmayacaktır.

NBA Doğu

BOSTON CELTICS

Neler Yaptılar?

Takımın efsanesi ve basketbol aklı Danny Ainge, bu yaz görevinden ayrıldı. Yerine koç Brad Stevens geldi. Her ne kadar şaşırtıcı ve Stevens gibi genç bir koç için beklenmedik bir hamle olsa da; off – season’da yaptıklarıyla ön plana çıktı. Önceki yıllarda beklenenleri göreve gelir gelmez kendisi yaparak takımın eksiklerini kapattı ve rüştünü ispatladı.

Al Horford, Dennis Schroder, Josh Richardson, Juancho Hernangomez ve Enes Kanter eklemeleri gayet yerinde ve doğru hamleler oldu. Hem maaş bütçesi hem de takım eksiklerini giderme konusunda efektif bir off-season dönemi geçirdiler. Takımın koç pozisyonuna da uzun zamandır beklenen Ime Udoka getirildi. Kendisinin ilk koçluk tecrübesi olacak; bu anlamda riskli bir hareket oldu.

Neler Yapmalılar?

Tabii ki de hücum aksiyonları! Celtics’in Tatum ve Brown ikilisi üstüne takım kurma planında, doğru kısaların takıma eklenmesi zaman aldı. Kyrie Irving, Kemba Walker denemeleri hayal kırıklığıyla sonuçlandı. Tatum – Brown ikilisi birçok özelliğini yolda geliştirdi. Bu sebeple de takım sürekli birebirlere bağımlı hale geldi. Bu sezon hücumda özellikle topun biraz daha dolaştığı, hatta Rob Williams ve Al Horford üzerinden tepeden topun dağıtıldığı, biraz daha tempolu hücum aksiyonlarının; Boston Celtics’in ideale yakın hücum planı olması gerekiyor. Böylelikle hem kısaların hem de kanatların skor efektifliği sonuçlara yansıyacaktır. Ayrıca Dennis Schroder’ın altıncı adam olarak bençten getireceği etki de bir başka hücum silahı olacaktır. Son olarak Marcus Smart’ın ana oyun kurucu olarak görev üstlenmesi bekleniyorsa zaman zaman oyuncuyu mental olarak maç içerisinde tutmaları gerekecek.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Doğu konferasındaki final adaylarından birisi olacağı kesin ancak şampiyonluk için yeterliler mi sorusuna cevap vermek zor. Özellikle play-off’larda takımın iki yıldızının atlayacağı seviyeler öncelikle final için önem arz ediyor. Kaldı ki Nets, Bucks ve Heat’in performanslarına, sağlıklı kalmalarına bağlı olarak işleri zorlaşabilir. Bu yüzden iyimser tablo şimdilik konferans finali olarak söylemek mümkün.

NBA Doğu

BROOKLYN NETS

Neler Yaptılar?

Geçtiğimiz sezon; sakatlıklar ve eksiklerden ötürü Nets için istenilen bir seviyede bitmedi. Korkunç Bucks serisinden sonra üç süper yıldızın yanına, daha doğru rol oyuncularını eklemek için uğraştılar.

Patty Mills, Paul Millsap, DeAndre’ Bembry, James Johnson ve LaMarcus Aldridge eklemeleri nispeten önceki sezona göre rotasyondaki çeşitliliği artırdı. Her ne kadar Jeff Green’in eksilmesi onlar için iyi olmasa da gayet eli yüzü düzgün bir rol oyuncusu rotasyonu yaratabildiler.

Neler Yapmalılar?

Harden’ın oyun kurucu, Durant’in bitirici skorer ve Kyrie Irving’in serbest skorer rolünde oynaması kağıt üzerinde ideal tablo. Ancak pratiğe tam randımanlı dökülmesi için Nash ve ekibine önemli iş düşecek. Tabii bunların yanında rol oyuncularına çizilecek hücum setlerinin varlığının da; Nets’in başarı yolundaki kritik hamleleri olacağını söylemek mümkün. Özellikle geçtiğimiz sezon play-off’larda topun dolaştığı ve rol oyuncularının bitirdiği setler Nets’i hep öne attı. Bir yandan da takımın savunmada vereceği efor ve dikkat, en azından savunmadaki problemleri bir nebze olsun azaltacaktır. Özellikle orta bloğun savunulmasında yardım savunması ve zayıf taraf savunmasında ilerleme kaydederlerse büyük eşik atlayacaklardır.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Üç süper yıldızlı bir takım olarak şampiyonluğun en büyük favorisi olabilirler. Öncelikle bu üç yıldızın sağlıklı kalması ve beraber oynama alışkanlığına girmesi elzem. Bunun yanında yukarıda bahsettiğim gibi hücumda rol oyuncularına çizilecek setler ve savunmada atlanılacak eşikler, Nets’in şampiyon olmasını kolaylaştıracak faktörlerdir. Aksi takdirde onlar için büyük bir yıkım olacaktır.

Not: İşbu analiz, Kyrie Irving’in aşı olmama tartışmasından önce hazırlanmıştır.

NBA Doğu

CHARLOTTE HORNETS

Neler Yaptılar?

Basketbol efsanesi Michael Jordan’ın sahibi olduğu Hornets, James Borrego’nun koç olarak getirilmesiyle beraber yavaş yavaş yukarılara doğru ivmelenen, keyifli ve tempolu oynayan bir takıma evrildi. LaMelo Ball’un da direksiyonda olmasıyla beraber basketbol operasyonları için yaptıkları hamleler takım adına önemliydi.

Draft’tan James Bouknight ve Kai Jones geldi. Kelly Oubre Jr. ve Mason Plumlee hamleleri takımın saha içerisinde güçlü kalması için yapılmış hamleler oldu. Savunmadaki açıkları kapatacak ve eksikleri tamamlayacak hamleler yapmaya çalıştılar. Bouknight ve Jones’un bu sezon göstereceği gelişime de açık olacaklar.

Neler Yapmalılar?

Savunma öncelik arz ediyor. Özellikle uzun savunmasında PJ Washington dışında elle tutulur şekilde etki edecek bir oyuncu eksikliği vardı. Öte yandan da genç bir takım oldukları için zaman zaman maçta yaşanan kopmaları engellemek adına Oubre’nin hırçınlığına ihtiyaç duyacaklar. Asıl önemlisi; Borrego hücumda oynattığı tempolu oyunun etkisini savunmaya nasıl yansıtacak? Bu noktada LaMelo ve Hayward’ın hücumdaki esas isimler olduğunu varsayarsak yanlarına doğru savunmacıların eklenmesi elzem oluyor. Bir yandan da McDaniels, Jones ve Carey gibi genç oyuncuların süre aldıkları dakikaları efektif bir savunma verimliliğinde kullanmaları gerekecek. Bu da epey iyimser bir tablo oluyor. Bunların yanında özellikle geçiş hücumlarına karşı takımın sürekli uyanık olması gerekiyor. Bu noktada Borrego önemli bir sınav verecek.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Play – off’a kalmak gayet iyi bir hedef olacaktır. Zira bu takımın yolu çok daha uzun. Böylece ortaya çıkacak takımla ilgili önemli veriler elde edip, “Gelecekteki olası başarı için neler gerekiyor?” sorusuna cevap bulmuş olacağız. Normal sezonda izlemesi keyifli takımlar listesinde olacaklardır.

NBA Doğu

CHICAGO BULLS

Neler Yaptılar?

Geçtiğimiz sezonun malum şartlarında, biraz eksik rol parçalarından kaynaklı şekilde Bulls, beklenenin altında bir sezon tamamladı. Billy Donovan önemli bir koç ve Bulls’a geldiğinden beri iyi bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ancak takım olmada büyük sorun yaşıyorlar. Markkanen ve Coby White başta olmak üzere, bazı oyuncularda beklenen gelişimin gerçekleşmemesi işlerin yolunda gitmemesine neden oldu.

Lonzo Ball, Alex Caruso ve Demar Derozan off-season’da Bulls yolunu tuttular. Takım özellikle yeniden yapılanma sürecini kısa kesip daha yarışmacı olmanın peşine düşmüş durumda. Bir yandan da bu hamlelerin Artūras Karnišovas’ın üzerindeki baskının bir sonucu da olduğu düşünülebilir. Asıl sorun, bu eklemelerle beraber takımın kimyası nasıl olacak?

Neler Yapmalılar?

Chicago ekibi, kesin olarak çok iyi bir şekilde pas oyunu oynayacaktır. Bill Donovan’ın kısa temelli oyununda, büyük fundamental problemleri olan Coby White ısrarı bu yüzdendi. Lonzo Ball’un geçiş oyunlarındaki top yönlendirmeleri önemli etki olacak. Derozan ve Zach Lavine ise yarı saha oyunlarında bitiriciler olacaktır. Bunun yanında boyalı alana uğramayı pek sevmeyen Vucevic’in tepeden kuracağı oyunlarla beraber takım hücum anlamında çeşitli aksiyonları bünyesinde barındıracak.

Asıl sorun savunmada! Bu takımın çaylak yılını geride bırakmış, üstünde büyük yük olan Pat Williams ve birebir savunmasında epey etkili Alex Caruso dışında elle tutulur savunmacısı yok. Lonzo Ball’un kümülatif takım savunmasında kendini gösterdiği gerçeği de var. Coby White büyük savunma problemi; Zach Lavine ve Derozan iyi savunmacı değil; Vucevic savunma yapmıyor! Bu noktada savunmadaki bu büyük sıkıntıların aşılması oyuncularla değil, direkt takım kurmayla bağlantılı olarak karşımıza çıkıyor. Billy Donovan, savunma oynatma konusunda büyük sınav verecek bu sezon.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Normal sezonda hücum olarak keyif verecek bir takım. Ancak play-off’lara biraz rahat girebilmeleri için en azından savunmada çaba göstermeleri gerekiyor.

NBA Doğu

CLEVELAND CAVALIERS

Neler Yaptılar?

LeBron James’in ayrılmasından sonra sürekli yeniden yapılanma sürecinde olan Cavs’ın, draftlarda yaptıkları seçimler ve bu seçimlerin yanlarına gelen uyumsuz oyuncularla beraber iyi bir gidişatı olmadı. Geçtiğimiz sezonun başında Sexton ve Garland’ın biraz hareket etmesiyle beraber kısa bir süre iyi oyun oynadılar ancak devamlı olmadı.

Draft’tan gelen Evan Mobley ile beraber Ricky Rubio, Lauri Markkanen eklemeleri en başta geliyor. Bunun yanında Jarrett Allen ile kontrat yapmaları iyi bir hamleydi. Ancak tüm bunlar yeterli olmayabilir.

Neler Yapmalılar?

Hücumda bir karmaşa var. Birincisi Garland – Sexton ikilisinin top kullanımları diğer oyuncuların etkilerini düşürüyor. Kaldı ki bu iki oyuncu fazla top kullanmayı seviyorlar. Bir yandan da kanatların hücum aksiyonları içerisinde etkisiz kalmaları, geçen sezonun en büyük problemlerinden biriydi Cavs adına. Okoro’nun savunmacılığının yanında hücum için gelişim göstermesi gerekiyor. Markkanen dört numaradan şutuyla bu eksikleri bir nebze olsun kapatabilir.

Savunmada tam bir muamma söz konusu. Bu oyuncu grubunun savunmada ne yapabileceği sorusuna cevap bulmak bir hayli zor. Savunmada defektleri bol olan bu takıma Bickerstaff’in ciddi dokunuşlar yapması gerekecek. Garland – Sexton ikilisine “topa baskı” direkti verip bu şekilde oynatmaya başlaması belki bir opsiyon olabilir. Öte yandan da kanatta Okoro haricinde savunmada performansı verimli olabilecek isim de neredeyse yok. Bu anlamda Cavs için büyük soru işaretleri var.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Açıkçası bu karman çorman kadroyla ilerlemeleri zor. Play–in civarlarında olması iyimser tahmin olarak söylemek mümkün. Zira Doğu Konferansı’ndaki takımların geçirdikleri off-season dönemini düşünürsek durumları daha da korkutucu olabilir.

NBA Doğu

DETROIT PISTONS

Neler Yaptılar?

Yeniden yapılanma süreci sancılı ilerleyen bir başka takım daha… En azından geçtiğimiz sezon Saddiq Bey ve Isiah Stewart’ın iyi bir sezon geçirmesi onlar adına iyi oldu.

Bu sene draftın en iyi ismi Cade Cunningham’ı ilk sıradan seçtiler. Franchise için önemli bir gelişme oldu. Kelly Olynyk ise elle tutulur off-season hamlesiydi.

Neler Yapmalılar?

Dwayne Casey bu takımı olabildiğince öz güvenli oynatmalı. Cade Cunningham esas oyuncu olmalı ve etrafında Hayes, Bey, Stewart, Olynyk’ten oluşan bir ekiple devam etmeli. Takımın çok büyük hedefleri yok. Bu sebeple genç nüvenin gelişimi adına cesur ve öz güvenli bir takım sahada görülmeli. Eksiklerini yol boyunca kapatmaya çalışmalı.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Cade Cunningham ve diğer genç parçaların öne çıkacağı bir sezon olacak Pistons adına.

NBA Doğu

INDIANA PACERS

Neler Yaptılar?

En başta geçtiğimiz sezon iyi başlayıp fiyaskoyla sonuçlanan bir sezonun ardından Nate Bjorkgren ile yollar ayrıldı ve takımın eski koçlarından Rick Carlisle göreve getirildi. Bu bile başlı başına takımın seviye atlayacağının kanıtıdır.

Draftın en yaşlı ve hazır oyuncu Chris Duarte’yi seçtiler. Suns’tan Torrey Craig takıma katıldı. Genel anlamda kadro korundu. En azından Carlisle’nin bu sezon, “Oyuncuları bir de ben göreyim” ve “İlerleyen dönemde aksiyon alırız” şeklinde bir yaklaşımda olduğunu söyleyebiliriz.

Neler Yapmalılar?

Carlisle zaten yapacaklarını az çok biliyordur. Her oyuncudan maksimum verim alma konusunda muazzam bir koç olmasından dolayı bu takımın eksiklerini gene takım içinde çözecektir. Peki bu eksikler neler? Birincisi Sabonis – Turner uyumsuzluğu. Sabonis’in savunmadaki eksiklerini Turner ile kapama derdi. İkincisi kanatların savunmada yarattığı eksikler ve üçüncüsü de kritik anlarda topun emanet edileceği isim.

Carlisle’nin bu üç konuya da çözüm getireceğini düşünüyorum. En azından iyi bir normal sezon takımı izleyeceğiz. Özellikle savunmada kısaların topa yapacağı baskıyla beraber hücuma çıkışların artmasını görebiliriz. Bunun yanında savunmada daha disiplinli bir Pacers izleyeceğiz. Levert’in bitirici rolü üstlenmesini de ayrıca izleyebiliriz.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Daha önce de dediğim gibi iyi bir normal sezon takımı olacak. Hatta uçuk bir tahmin olarak Carlisle sezonun koçu olabilir. Ancak play-off’ta ilk turu geçebilecek kapasitede değiller. Bu anlamda beklentilerin çok büyük olmaması daha sağlıklı olacaktır. En azından Carlisle faktörü bu takıma seviye atlatacaktır.

NBA Doğu

MIAMI HEAT

Neler Yaptılar?

Geçtiğimiz sezonda Heat; covid ve sakatlıklar yüzünden istenilen kadroyu kuramadı ve oyunu oynayamadı. Özellikle konferans çeyrek finalinde ilk maçtan sonra Bucks’a karşı takımın ezilmesi ve süpürülmesi Pat Riley başta olmak üzere yöneticileri harekete geçirmiştir.

Kyle Lowry, PJ Tucker, Markieff Morris eklemeleri oldu. Dragic’in ayrılmasından sonra bu takımın topu yönlendirecek oyuncusunun kim olacağı sorusuna Lowry eklemesiyle cevap geldi. Bir yandan da Bucks ile şampiyon olmuş takım için tutkal olabilecek PJ Tucker’ı da başka bir önemli hamle olarak söylemek mümkün.

Neler Yapmalılar?

Erik Spoelstra, kuşkusuz ki çok büyük bir koç. Ancak takım kimyasının geçen sezonla beraber bozulması onun hanesine de eksi yazdı. Bu sezon takımın topa baskısı ve close-out saldırıları çok önem arz ediyor. Zira geçtiğimiz sezon dış şut savunmasında felaket bir haldeydiler. Lowry hem yaşı hem tecrübesiyle beraber buna çare olabilir. Tucker ise hem close-out saldırılarında hem de yardım savunmasında işlev görecektir. Bunun yanında Herro’nun felaket halinin düzelmesi gerekecek. Böylece Lowry için alternatif olabilir. Bir yandan da Butler – Adebayo eksenindeki oyunun PJ Tucker ile zayıf taraftan da etki yaratmasını izleyebiliriz. Adebayo; Tucker’ın zayıf taraftan koridor paslarıyla içeri kat etmesini sağlayacak potansiyelde.

Tüm bunların yanında takımın kimyasının baştan oturması gerekiyor. Zira bunun olması Heat için önemli bir şampiyonluk faktörü olacak.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Konferans finali adaylarından olduğunu söyleyebiliriz. Normal sezonda pragmatist yaklaşıp play-off’larda oyunlarını daha da efektif hale getirmeleri muhtemel senaryolardan biri. Ancak yine de ilerleyen dönemde takasla eklenecek hamleler takımın kaderini çizecektir.

NBA Doğu

MILWAUKEE BUCKS

Neler Yaptılar?

Geçtiğimiz sezon şampiyon olup güzel bir hikâye bırakan Bucks, Giannis’in etrafına oyuncular eklemeye devam ediyor.

PJ Tucker ve Forbes ayrılığı haricinde takımı koruyan Bucks; George Hill, Grayson Allen, Rodney Hood, Semi Ojeleye eklemeleri yaparak eksik taraflarını kapatmaya çalıştı.

Neler Yapmalılar?

Geçtiğimiz sezon Budenholzer’in, play-off’larda drop coverage savunması ısrarından vazgeçmesi ve Brook Lopez’in süresini azaltmasıyla beraber takım kritik maçlarda daha efektif savunma performansı sergiledi. Zira Lopez’in sahada olduğu anlarda switch savunması yapılamıyordu. Drop coverage ise erken pick’n’ roll oyunlarıyla üstesinden gelinebilen bir şey. Böylece takım daha güçlü switch savunması yaparak, rakibi boğarak maçı eline geçiriyor. Bu sezon bunda ısrar etmeleri gerekiyor. Öte yandan Giannis – Middleton ikili oyunlarının artması, önemli maçlarda fazlaca işe yarayacaktır. Bir yandan da Giannis’in gereksiz orta mesafe ve dış şutlardan ivedilikle uzak durması gerekiyor. Daha fazla potaya kadar delmesi hem onun için hem de takım için daha faydalı olacaktır.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Şampiyonluk apoletiyle çıkacakları bu sezona, yukarıda bahsettiğim eksik taraflarını törpüleyip harmoniyi bozmadan devam ederlerse en büyük şampiyonluk adaylarından biri olacak. Nets ile konferans finalinde karşı karşıya gelmeleri sıra dışı bir tahmin olmaz.

NBA Doğu

NEW YORK KNICKS

Neler Yaptılar?

Geçtiğimiz normal sezonu beklentilerin çok üstünde geçirdiler. Julius Randle’ın geçirdiği evrimle beraber iyi performans ortaya koydular. Bu sezon için ise; fiyasko olabilecek hamleler yapmadan daha bütünlüklü bir takım kurmaya çalıştılar.

Kemba Walker ve Evan Fournier bu sezonun flaş hamleleri oldu Knicks adına. Randle’ın tıkandığı anlarda devreye girebilecek bir Kemba ve takımın şut sorununa karşı Fournier takviyeleri yerindeydi.

Neler Yapmalılar?

Tom Thibodeau; normal sezonlarda takımlarının suyunu çıkarmayı ve ilk beşi fazlasıyla sahada bırakmayı seven bir koç. Ancak bu sezon süre dağıtımında daha efektif olması gerekecek. Bunun yanında takımın yüksek tempolu oynayamayacağı belli ve bu anlamda hücumun yarı sahada verimli skor üretmesi gerekiyor. Ayrıca Julius Randle’ın, geçtiğimiz sezondaki performansının tesadüfi olmadığını kanıtlaması gerekecek. Ona ve RJ Barrett’a yarı sahada kanatlar üzerinden oynanan setlerde fazlasıyla iş düşecek. Bu yüzden bu ikilinin bu sezondaki performansı önem arz ediyor Knicks adına.

Savunmada daha fazla saldırgan olmaları gerekiyor. Mitchell Robinson’un döneceği zamana kadar pota altı savunması daha da kritik eşik olacak. Bu noktada Nerlens Noel’e yardım savunmasına gidecek isimlerin de belirlenmesi gerekiyor. Bir yandan da Kemba’nın sağlıklı olması ve savunmada açtığı gediği kapatma konuları da bir başka gündem konusu.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Knicks her zaman ligin tadı tuzudur. Play – off yarışındaki bir Knicks, ligi daha da güzel yapan etmenlerden biridir. Bu sezon için öncelikli hedef play-off’lar olmalı. Sonrasında geçilecek olan bir tur bile Knicks için büyük bir başarı olacak tanımlanacaktır.

ORLANDO MAGIC

Neler Yaptılar?

Çok zamansız ve geç kalınmış bir yeniden yapılanma sürecini geçtiğimiz sezonun ortasında başlattılar. Aaron Gordon ve Vucevic takaslarla takımdan ayrıldılar. Koç Steve Clifford ile sezon sonu yollar ayrıldı ve yerine Jamahl Mosley koç olarak geldi. Mosley’nin de ilk koçluk deneyimi olacak.

Draft’tan Jalen Suggs, Franz Wagner ve Jason Preston ilk turdan seçildi. Robin Lopez ve E’Twaun Moore diğer eklemeler oldu. Yeniden yapılanma sürecinde oldukları için gereksiz kontrat vermeyerek hiç olmazsa önemli bir yol aldılar.

Neler Yapmalılar?

Çaylak ve genç oyuncuların bolca süre alıp kendilerini gösterecekleri bir sezon olacak. Zira Markelle Futz ve Jonathan Isaac gibi takımın önemli isimleri sakatlık yaşıyorlar. Bir yandan da çaylak koçun ne oynatacağı sorusu bilinmez bir denklem olarak duruyor. Cole Anthony, Wendell Carter, RJ Hampton, Jalen Suggs ve Franz Wagner’in alacağı süreler, gösterecekleri gelişimler takımın geleceğini şekillendirecek.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Genç bir takım ve çaylak bir koç ile kendilerini göstermeye çalışacaklar. Fakat draft için yatışa geçmeleri çok gecikmez.

PHILADELPHIA 76’ERS

Neler Yaptılar?

Doc Rivers’ın takımın başına gelmesiyle beraber geçtiğimiz normal sezonda iyi bir performans verdiler. Fakat play –off’larda Ben Simmons’un yarattığı hayal kırıklığı ve takımın negatif durumlara karşı çare bulamaması yüzünden yine Sixers’a yakışır bir şekilde sezonu kapattılar.

Ben Simmons’tan takas isteği geldi ama ona uygun bir takas bulunamadı. Bu anlamda takımın son halini alması ve takasla gelecek oyuncuların takıma eklemlenmesi gecikiyor. Andre Drummond, Georges Niang ile beraber draft’tan Jaden Springer geldi takıma.

Neler Yapmalılar?

Ben Simmons sorununu bir kenara bırakırsak, bu takımın top yönlendiricisi kim olacak? En temelde bu soru karşımıza çıkıyor. Bunun yanında Tobias Harris’in Embiid’in arkasından gelecek oyuncu olması korkutucu. Zira çok inişli çıkışlı bir performans veriyor Harris. Savunma olarak bu takımın verecekleri iyi bir seviyede ancak hücum olarak sorun işaretleri fazlasıyla mevcut. Doc Rivers’ın düşük tempolu oyunu için iyi bir kısa gerekli. Özellikle yarı sahada Ben Simmons’ın yapamadıklarıyla yanıp giden sezonların ardından o pozisyona cidden önemli bir isim gerekiyor. Bir yandan da takımın dış şut performansı daha stabil bir hale gelmeli ve Furkan’ın artık bu takımın altıncı oyuncusu olması konusunda eşik atlaması gerekiyor. Çünkü; Milton, Maxey ve diğer isimler bunu yapabilecek işareti göstermiyorlar.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Tabii play-off’larda olacaklardır. Ancak ondan sonrası için şu anki tablonun gösterdiği tek şey: Muamma! Ben Simmons sorununun çözülmesiyle Sixers için sezonun nasıl şekilleneceği paralel ilerleyecektir.

TORONTO RAPTORS

Neler Yaptılar?

Açıkçası Raptors geçtiğimiz sezonu biraz zorunlu bir şekilde beklentilerin altında tamamladı. İki sene önceki şampiyon takımın çehresinin değişmesi, biraz daha hızlanarak ilerlemeliydi. Bir yandan da Nick Nurse için iş görecek bir takım kurmaları gerekiyordu.

Draft’tan şaşırtıcı bir şekilde Scottie Barnes seçimleri epey tartışıldı. Zira Lowry’nin ayrılması ve FVV’nin yanına genç bir kısa olarak Suggs seçimi bekleniyordu. Fakat Barnes seçimiyle beraber temel olarak savunma düşünen bir takım kurma derdinde olduklarını gördük. Dragic ve Achiuwa; Lowry takasıyla beraber Heat’ten gelerek takıma katıldılar.

Neler Yapmalılar?

OG Anunoby, Pascal Siakam, Chris Boucher ve Scottie Barnes’ın olduğu takım, temel olarak savunmacı bir yapıya bürünecektir. Özellikle bu dört oyuncuyu switch temelli oyunda efektif olarak kullanabilirsiniz. Bunun yanında “Dragic oynayacak mı ve oynayacaksa FVV ile sahayı paylaşabilir mi?” soruları ortaya çıkıyor. Bir yandan da; Barnes’ın topla oynayabilmesi ama şut probleminin olması, Siakam’ın seviye atlayamayıp mental olarak çöküşe geçmesi ve üstüne topu emanet edebilecek bir oyuncularının olmaması başka sorunlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu takımın şut setlerini nasıl oynayacağı da bilinmezlik olarak duruyor. O kadar şut sorunu olan bir takım ki geçtiğimiz sezonu Türk Telekom’da geçirmiş olan Sam Dekker’a kontrat verdiler. Bu şut sorunu takımın oynadığı hücum setleriyle bağlantılı. Zira FVV, Gary Trent JR, Chris Boucher gibi şut tehditleri de var takımda. Kümülatif anlamda bakılınca işleri çok çok zor.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Açıkçası Nurse çok iyi bir koç olsa da bu kadro yapılanması yarışmacı bir takım olmanın uzağında kalıyor. Bu sebeple Raptors cephesi yeni sezona pek umutlu bir tablo sunmadan giriyor.

WASHINGTON WIZARDS

Neler Yaptılar?

Geçtiğimiz sezon Westbrook önderliğinde, özellikle son dönemeçte iyi bir performans verdiler. Önce play-in sonrasında play-off’lara kalarak seviye atlamış olarak sezonu tamamladılar. Ancak bu sezona Westbrook’u Lakers’a takaslayarak ve koç Scott Brooks’u kovarak yeni bir başlangıçla adım attılar.

Draft’tan Corey Kispert ve takaslarla Spencer Dinwiddie, Kentavious Caldwell-Pope, Montrezl Harrell ve Kyle Kuzma takıma eklendi.

Neler Yapmalılar?

Yeni koç Wes Unseld Jr hakkında pek bir şey bilmiyoruz. Uzun yıllardır asistan koçluk yapmış birisi ama ilk koçluk kariyerinde Wizards ile riskli ve ciddi bir başlangıç yapacak. Öncelikle bu takımın kanatları sorunlu. KCP haricinde diğer oyuncuların bolca eksikleri var. Hachimura, Avdija, Ksipert son üç senenin ilk turundan seçilmiş kanat oyuncuları. Hepsinin de defoları ortada. Bunlara bir de Kuzma eklendi. Bir türlü stabil bir performans veremeyen Kuzma’nın burada neler yapacağı merak konusu. Bir yandan da tabiri caizse; pota altı rotasyonunu toplasan bir tane uzun etmiyor! Gafford, Harrell, Bryant isimlerinin hepsi ayrı sorun getiren oyuncular. Bu anlamda Dinwiddie – Beal ekseninde diğer oyuncuların belirli süreler aldığı bir takım izleyeceğiz. Yine savunmada ışık vermiyorlar ama kısa ikilisiyle beraber hücumda biraz daha etkili olabilirler. Bir yandan da Hachimura ve Kuzma’nın vereceği performanslar, bu takımın tavanını belirleyecektir.

Nasıl Bir Sezon Bekliyor?

Play-in için en önemli aday. Ancak play-off dışı kalmaları şaşırtıcı olmamalı!

Mustafa Tokgöz

VSPOR DERGİSİ

Tutkunu olduğumuz bu sevdaya delicesine ilerlediğimiz bu yolda sporun kitleleri tek bir noktada birleştirdiğine inanlardanız: Zafer (Victory). Sporda başarılı olmanın bir branşta kazanılan zaferin ne demek olduğunu en iyi anlayanlar belki de spor aşkına sahip olan insanlardır. Lebron James’in, Jordan’ın, Boliç’in, Sergen Yalçın’ın ve Kobe Bryant’ın kazandığı bir karşılaşma sonunda gösterdikleri reaksiyon insanlığın zafer kazanmaya ne kadar tutkulu olduğunu göstermektedir.

Abone Ol

Victory Dergi içerikleriyle ilgili e-posta bületinimize kaydolun!

victorydergi.com 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım & Uygulama: Aksel Gültekin