FutbolUruguay: Güney Amerika’nın Gök Mavilileri

Hatice Merve Mutlu1 sene önce6 dakika

Uruguay, 1930’da düzenlenen ilk FIFA Dünya Kupası’nı kazanma başarısını gösteren ilk milli takımdır. Uruguay’ın favori olarak 1934 Dünya Kupası’na da damga vurması bekleniyordu. Ancak, son şampiyon Avrupa ülkelerinin bir önceki Dünya Kupası’na katılmadıklarını gerekçe göstererek bu turnuvaya katılmayı reddetti. Mesafenin çok fazla olması da birçok Güney Amerika ülkesinin İtalya’ya gidememesine yol açtı. 1950’de bu mutluluğu ikinci kez yaşayan Uruguay, son dönemlerde bu seviyeden uzak bir görüntü gösteriyor. 2010 FIFA Dünya Kupası’nda dördüncülük elde ederek Dünya Kupası’na geri dönüş sinyalleri verdi. Uruguay Milli Takımı, 2011 Copa Amerika Şampiyonluğu’yla birlikte kupa sayısını on beşe yükseltti.

Beklentiler

Uruguay, FIFA 2022 Dünya Kupası’nda H grubunda yer alıyor. Grupta ise Portekiz, Gana ve Güney Kore bulunuyor. Futbol otoritelerinin beklentisine göre bu grupta Portekiz ile birlikte favori gözüküyorlar. 2022 Dünya Kupası’nda seyir keyfi yüksek maçlar izleteceğini düşünüyorum. Takım olarak da çok genç ve tecrübeli isimlerin karışımı bir takım oluşturuyorlar. Bu da hem dinamik hem de tecrübeli bir takım olarak şanslarını arttırıyor. Barcelona B takımında parlayan Ronald Araujo gibi yirmi üç yaşında bir stopere sahipler. Diego Godin ve Martin Cacares gibi tecrübeli isimlere de sahipler. Santrafor mevkisinde ise Cavani (35) ve tüm dünya futbol kamuoyunun çok şey beklediği 23 yaşındaki genç yıldız, Liverpool’un servet ödediği Darwin Nunez gibi bir isme sahipler.

Gerçekler

Uruguay, dünya sıralamasında en başarılı beşinci ulusal futbol takımıdır. Bunun en önemli sebepleri ise iki FIFA Dünya Kupası şampiyonluğu, üç yarı final, 1924-1928 senelerinde iki olimpiyat altın madalyaları kazanmalarıdır. Ancak, tarihi başarılarla dolu olan Uruguay Milli Takımı’nın yirminci yüzyılın son yarısında aynı seviyede başarılı olamadığı aşikardır.

Teknik Direktör

Uruguay Milli Takımı’nın teknik direktörü 47 yaşında olan Diego Alonso’dur. Kendisinin geçmişinde Miami ve Monterrey gibi takımlar vardır. Kendisinin tercih ettiği dizilişler: 4-2-3-1 ve 4-4-2’dir. Diego Alonso’nun oyun felsefesinin temel prensibi takımının fazla top çalması ve ikili mücadelelerde başarılı bir takım yaratmış olmasıdır.

Diego Alonso yıllardır var olan Oscar Tabarez’in bıraktığı olumlu etkilerin üzerine çıkmak zorundadır. Misyonu ve sorumluluğu ağır gözüküyor. Ancak gelişmeye ve kariyerinde yükselme tutkusu olan bir teknik direktör, Uruguay Milli Takımı ile birleşince belki ilginç şeyler çıkabilir ortaya.

Yıldızlar

Uruguay Milli Takımı’nın en çok oynayan ismi Maxi Pereira (116 maç). En çok gol atan isim ise -tahmini çok zor olmasa gerek- Luis Suarez’dir. Tam 47 golü bulunan Suarez, bu alanda zirvededir.

Son katıldıkları 2018 Dünya Kupası’nda ise çeyrek final oynama başarısı göstermişlerdir. Uruguay’ın FIFA 2022 Dünya Kupası kadrosunda yakından tanıdığımız, Süper Lig’den üç isim kendilerine yer buldu. Galatasaray’dan Fernando Muslera, Lucas Torreira ve Trabzonspor’dan Maxi Gomez, Uruguay’ın 2022 Dünya Kupası için açıklanan geniş kadrosunda yer aldılar.

VSPOR DERGİSİ

Tutkunu olduğumuz bu sevdaya delicesine ilerlediğimiz bu yolda sporun kitleleri tek bir noktada birleştirdiğine inanlardanız: Zafer (Victory). Sporda başarılı olmanın bir branşta kazanılan zaferin ne demek olduğunu en iyi anlayanlar belki de spor aşkına sahip olan insanlardır. Lebron James’in, Jordan’ın, Boliç’in, Sergen Yalçın’ın ve Kobe Bryant’ın kazandığı bir karşılaşma sonunda gösterdikleri reaksiyon insanlığın zafer kazanmaya ne kadar tutkulu olduğunu göstermektedir.

Abone Ol

Victory Dergi içerikleriyle ilgili e-posta bületinimize kaydolun!

victorydergi.com 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım & Uygulama: Aksel Gültekin