BasketbolEditörün SeçimiLos Angeles Lakers’lı Olmak: Çemberli Gösteri

Ahmet Erdem5 gün önce11 dakika

Ünlüler… Hızlı hücumlar… Müzik… Şampiyonluklar… Muhteşem Showtime Lakers’ı hiç izlediniz mi? Basketbol bir spor olmaktan öte kimi insanlar için geçim kapısı iken; kimileri içinde eğlencenin tam merkezindedir. Fenerbahçe’nin genel menajeri Maurizio Gherardini ile görüştüğümüzde Avrupa ve NBA basketbolunun boyutlarının çok farklı olduğu, NBA’de insanların spor karşılaşmalarını kaliteli vakit geçirmek için bir opsiyon olarak düşündüklerini konuşmuştuk. Avrupa ve ABD arasındaki bu makas her yıl gelişen pazarlama stratejileri ile kapanıyor. Fakat hiç şüphesiz ki bu oyunu var eden ve güzelleştiren en önemli katalizör taraftarlardır.

1980’lerde, Kareem Abdul-Jabbar‘ın rekorlar kırdığı ve Magic‘in büyülü asistlerini yaptığı The Forum’daki Los Angeles Lakers’tan daha eğlenceli bir gösteri yoktu. Maçlar süperstarların oynadığı, sahada göz alıcı dansçılar ve ünlüler eşliğinde harmanlanan harika şenliklerdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde başarılı bir gece kulübü işletmecisi olan ve Los Angeles Lakers’ı satın alan Jerry Buss, spor dünyasının potansiyelinin farkındaydı. Diğer takım sahiplerine kıyasla takımını en üst seviyeye çıkartmak için farklı iş planları düşünüyordu. Los Angeles Lakers bu amaç için en doğru yerdi. Jerry, kesinlikle Lakers’ı ligin en havalı ve başarılı takımı yapacaktı.

Planın ismi ise “SHOWTIME“’dı!

Showtime

Kaptan Dümene Geçti

Showtime dönemi, 1979 yılında Lakers’ı yeni sahibi Jerry Buss’ın devralmasıyla birlikte; hızlı, yüksek tempolu ve genel olarak eğlenceli basketbol oynanmasını istemesiyle başladı. Jerry, maçların sadece bir basketbol maçı olmasını değil, aynı zamanda bir şov olmasını da istiyordu. Bu, şu an bize çok normal gelebilir ancak o dönemler Jerry Buss’ın ortaya koyduğu yeni bir fikirdi. Işıkların karartılması, etkileyici takım girişleri, müzik, dansçılar ve maskotlar için teşekkür etmemiz gereken kişi o. Harlem Globetrotters o zamanların orijinal gösteri takımıydı. Ancak Jerry Buss, Lakers ile bu fikri profesyonel sahaya taşıdı. Sahada göz kamaştırıcı bir atletizm vardı. Çemberli bir gece kulübü gösterisiydi. Muhteşemdi.

Oyun

ShowtimeShowtime Lakers özellikle hızı, etkinliği ve heyecanı ile biliniyordu. Aslen koç Jack McKinney tarafından tasarlanan ve Pat Riley ile mükemmelleşen ekip, geçişlerde koşan, geniş alanda savunma yapan bir takımdı. Magic Johnson’ın bakmadan attığı pasları, James Worthy veya Michael Cooper’ın smaçları ve Abdul-Jabbar’ın benzersiz imzası olan çengel atışı Lakers’ı parkedeki en büyük gösteri haline getirdi. Showtime Lakers’ı yenmek zordu. Bu dönemde Lakers tam 5 NBA şampiyonluğu kazandı.

Atmosfer

Showtime’daki “gösteri” sadece oyunla ilgili değildi. Showtime Lakers maçlarını “Roma Kolezyumu’nun Modern Versiyonu” olarak şekillendiren bir saha olan The Forum’da oynadı. Roma’daki Kolezyum gibi, büyük, beyaz, beton sütunlarla çevrili oval bir oyun alanını çevreleyen yuvarlak bir salondu. Buss, salonun içinde düzenlemeler yaparak “bacchanal” tarzına katkıda bulundu ve onu teşvik etti. Stadyumdaki eski aile dostu restoranı (The Forum Club) hızla Los Angeles’taki en hareketli gece kulüplerinden birine dönüştü.

Bu parti havası maç saatinde kadar devam etti. O zamanlar canlı müzik ve ponpon kızlar yaygın değildi ancak Buss bir canlı müzik grubu ekledi ve süper yetenekli bir dans ekibi olan Laker Girls geleneğini kurdu. Ancak Laker Girls yalnız değildi. Bu basketbol karnavalında smokinle dans eden bir adam (Dancing Barry) ve kalabalığı güldürecek eğlenceli fıstık satıcıları da vardı.

Koç Pat Riley’de İtalyan takım elbiseleri ve arkaya taranmış saçlarıyla Hollywood imajına eklendi ve geleneksel bir basketbol koçundan çok bir Dom’a benziyordu.

Showtime
Bu organizasyon arenanın sadece basketbolun değil, eğlencenin de odak noktası olabileceğini gösterdi. – David Stern
Taraftarlar

Lakers’ın oyununu canlı olarak izlemeye gidebilirsiniz, evet, Magic’in pas, sayı ve ribaundların tadını çıkarabilirsiniz ama aynı zamanda siz orada görülmeye de gitmişsinizdir.

Buss’ın The Forum için vizyonunun bir parçası olarak yapmak istediklerinden biri de ünlülerin oyuna gelmesini sağlamaktı. Lakers’ın iç saha maçlarına düzenli olarak gelmeleri için ünlülerle anlaştı ve başarılı da oldu. İlerleyen dönemde ise bilet için takımla iletişime geçen ünlülerin bazen çok fazla talep nedeniyle geri çevrildiği bile oldu. Bu, elbette Lakers’ın maçına saha kenarında bilet almayı daha da cazip hale getirdi. Bugünlerde Leonardo DiCaprio ve Vanessa Hudgens’ı saha kenarında göreceksiniz ancak Showtime zamanlarında Jack Nicholson, Dennis Hopper, Arsenio Hall, Penny Marshall, Andy Garcia ve Dyan Cannon’ı görecektiniz. The Washington Post’tan bir muhabirin belirttiği gibi, “The Forum, gerçekten taraftarların oyunculardan daha fazla para kazandığı yer” hüviyetindeydi.

Showtime
Muhteşem Forum’a gidiyorsunuz ve basketbol maçının arasında harika gösteriler de izleyebiliyorsunuz. -Hartford Courant
Kalıcı Başarı

Jerry Buss, Los Angeles Lakers’ın yaptığı bu gösteri ile ligin pazarlaması için dev bir adım attı. Bu, birçok takımın taklit etmeye çalıştığı ancak yalnızca Lakers’ta devam eden bir gerçekti. Forum ve Showtime Lakers, altın bir çağ olan parıltı ve ihtişamın altın standardı olmaya devam ediyor.

Ahmet Erdem

Bunları da Okuyabilirsiniz

VSPOR DERGİSİ

Tutkunu olduğumuz bu sevdaya delicesine ilerlediğimiz bu yolda sporun kitleleri tek bir noktada birleştirdiğine inanlardanız: Zafer (Victory). Sporda başarılı olmanın bir branşta kazanılan zaferin ne demek olduğunu en iyi anlayanlar belki de spor aşkına sahip olan insanlardır. Lebron James’in, Jordan’ın, Boliç’in, Sergen Yalçın’ın ve Kobe Bryant’ın kazandığı bir karşılaşma sonunda gösterdikleri reaksiyon insanlığın zafer kazanmaya ne kadar tutkulu olduğunu göstermektedir.

Abone Ol

Victory Dergi içerikleriyle ilgili e-posta bületinimize kaydolun!

victorydergi.com 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım & Uygulama: Aksel Gültekin