FutbolGana: Sürprize En Yakın Ülke

Batuhan Kaçar1 sene önce8 dakika

02 Temmuz 2010… yer Güney Afrika’da bulunan 95 bin kapasiteli FNB Stadyumu, dakika 120. Bir ulusun tamamı televizyon karşısında tarihinde ilk kez bir Afrika ülkesinin yarı finale yükselmesini bekliyor. Bütün Afrika’nın gözü kıtanın futbol tarihinin bütün yükünü sırtına alan Asamoah Gyan’da… Müthiş bir turnuva geçiren Gyan, Luis Suarez’in son dakikada kaleye doğru giden topu ellerini kullanarak engellemesinin ardından penaltı noktasına gidiyor. Bütün bir ülke hazır, karnaval ışıkları gözüküyor ancak Asamoah Gyan penaltı atışını direğe nişanlıyor ve büyük bir fırsatı da böylelikle harcamış oluyor. Seri penaltı atışlarında Fernando Muslera 2 penaltıyı kurtarıyor ve Gana evine geri dönmek zorunda kalıyordu. Gana Milli Takımı’nın Dünya Kupası tarihinde elde ettiği en büyük başarıyı hatırlayarak hafızamızı tazeledik.

Beklentiler

FIFA sıralamasında 61. sırada kendisine yer bulan Afrika temsilcisi, 2022 Dünya Kupasında H grubunda Portekiz, Uruguay ve Güney Kore ile mücadele edecek. Afrika Uluslar Kupası’nda sürpriz bir şekilde grup aşamasında veda eden Gana Milli Takımı, Dünya Kupası’na bu kötü izlenimi tersine çevirmek ve başarısızlığı telafi etmek için geliyor. Portekiz ve Uruguay’ın favori olarak gösterildiği grupta, her zamanki gibi ana felsefelerine uyarak mücadeleci bir oyun anlayışı ile takdir toplamaya çalışacaklar. Üstelik Afrika Kupası’na kıyasla daha güçlü bir kadroya sahipler. Mohammed Salisu, Tariq Lamptey, Inaki Williams gibi önemli isimler Gana milli takımı için oynamayı kabul ettiler ve bunun dışında artık Mohammed Kudus gibi bir yıldız adayına sahipler.

Gerçekler

Afrika Kupası başarısızlığı üzerine Milovan Rajevac’ın yerine getirilen Otto Addo herkesin beklediği üzerine Dünya Kupası gruplarına bu başarısızlığı ortadan kaldıracak bir oyun oynatmak için geliyor. Kadrosunda; Andre Ayew, Inaki Williams, Thomas Partey, Mohammed Kudus, Tariq Lamptey ve Mohammed Salisu gibi dünya futbolunda sık sık adını duyduğumuz oyuncular dışında Jordan Ayew gibi deneyimli bir forvet de barındıran Gana, aslında grup aşamalarında sürprize en yakın takım gibi gözüküyor. Özellikle Thomas Partey ve Mohamed Kudus, turnuvaya moralli ve çok formda olarak katılıyorlar. Thomas Partey şu anda güncel ön liberolar arasında dünyada en formda olan oyuncuların başında geliyor.

Arsenal ile yakaladıkları Premier Lig liderliği ve onun, Arteta’nın oyununa olan katkısını izlemek biz futbolseverler için büyük şans olarak gözüküyor. Turnuvada bulundukları süre boyunca ise bütün gözler Ajax’ın gözde çocuğunun üzerinde olacaktır. Mohammed Kudus bunun farkında, özellikle Portekiz ve Uruguay’a karşı verecekleri sınavlarda onu izlemek üzere birçok gözlemcinin orada olacağını biliyor. Şampiyonlar Ligi’nde olduğu gibi Dünya Kupası’nda da ön plana çıkmaya çalışacaktır.

Süprizler

Gana ilk maçına 24 Kasım’da Portekiz karşısında çıkacak. Bu maçta Ronaldo ve arkadaşlarına kötü bir sürpriz yapmak isteyecek olan Afrika ekibi ise geçiş oyunundaki tecrübelerine ve bu oyuna uygun şekilde kadrosunda hazır bulunan hızlı oyuncularına güveniyor. Kamaldeen Sulemana ve Mohammed Kudus gibi hem atletik hem de topu hızlı taşıyabilen oyunculara sahip olan teknik direktör Otto Addo baskı yiyeceğini biliyor ve buna uygun olarak geliştireceği bir direkt hücum senaryolarını benimseyecektir. Bu teze göre iki genç oyuncu da hücumda Gana Milli Takımı’nın turnuva boyunca en önemli hücum gücü olacakmış gibi gözüküyor. Eğer Portekiz baskısından maçın ilk anlarında skor olarak geriye düşmeden çıkarlarsa ilk maçlarına puanla başlamaları benim için sürpriz olmayacaktır.

Dünya Kupası’na daha önce 3 defa katılma şansı elde eden Afrika temsilcisi daha önce 2 kez yaptığı gibi yine gruptan çıkma başarısını elde ederek kamuoyunu şaşırtmaya çalışacaktır. Bizim de gözlerimiz Gana Milli Takımı ve onun gençleri üzerinde olacakmış gibi gözüküyor.

Batuhan Kaçar

VSPOR DERGİSİ

Tutkunu olduğumuz bu sevdaya delicesine ilerlediğimiz bu yolda sporun kitleleri tek bir noktada birleştirdiğine inanlardanız: Zafer (Victory). Sporda başarılı olmanın bir branşta kazanılan zaferin ne demek olduğunu en iyi anlayanlar belki de spor aşkına sahip olan insanlardır. Lebron James’in, Jordan’ın, Boliç’in, Sergen Yalçın’ın ve Kobe Bryant’ın kazandığı bir karşılaşma sonunda gösterdikleri reaksiyon insanlığın zafer kazanmaya ne kadar tutkulu olduğunu göstermektedir.

Abone Ol

Victory Dergi içerikleriyle ilgili e-posta bületinimize kaydolun!

victorydergi.com 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım & Uygulama: Aksel Gültekin