FutbolRöportajlarCevher Erdem: Adım Adım Yükselmek

Victory Dergi6 ay önce12 dakika

Adıyaman 1954, 2. Lig’e yükseldi ve kulübün başkanı Cevher Erdem, ilk şampiyon kadın başkan olarak tarihe geçti. Şampiyonluk sevincini yaşayan ve önümüzdeki sezon yeni bir şampiyonluk için mücadele edecek olan Cevher Erdem, dergimiz Victory için yaşadıkları süreci anlattı.

En baştan başlamak istiyorum. Futbolla ilişkiniz nasıl başladı? Yönetici olmadan önce futbolu takip ediyor muydunuz?

Öncelikle size ve tüm okurlarınıza çok teşekkür ediyorum. Futbol ile hikâyem tamamen Adıyaman 1954 Spor Kulübü ile başladı. Bir sponsorluk anlaşması ile gerçekleşti. Kulüp başkanlığı dışında bir iş insanı kimliğim de var. Sponsorluk döneminde değerli dostum ve Adıyaman’ın önemli iş insanlarından biri olan Sait Aybak kulüp başkanlığı yapıyordu. Zamanla sponsorluk gereği kulüple ilgilenirken bir anda kendimi yönetimde buldum ve kulüp başkan vekilliği görevini üstlendim. Daha sonra yönetim kararı ile kulüp başkanlığı görevini devraldım ve futbol bir anda her şeyim oldu.

Açık konuşmak gerekirse öncesinde futbolla ilgili pek bir bilgim yoktu. Fakat artık kendimce fazlasıyla ilgim de var, bilgim de. Bir de şampiyonluğumuz…

Cevher Erdem

Futbol, çoğunlukla erkekler tarafından baskın olan bir spor branşı. Bir kadın olarak burada yönetici olduğunuz zaman motivasyonunuz neydi?

Kulüplerin başkan koltuğunda genellikle hep erkekleri görmeye alışık bir toplumuz. O yüzden tabii ki “kadın başkan” denilince insanların bakışlarındaki şaşkınlığı hâlâ görebiliyorum. Bu durum açıkçası beni mutlu ve motive ediyor. Çünkü kadınların da her alanda aktif bir biçimde görev aldığını göstermek, yapılamaz denilenin yapılabileceğini ispat etmek benim için çok gurur verici bir olay. Bu gurur ve motivasyon da başarıyı getirdi.

Ülkemizde iki futbol kulübünün kadın başkanı bulunmakta: Berna Gözbaşı ve siz. İkiniz de çok başarılısınız. Ancak dışarıdan gelen tepkileri merak ediyorum. Sizi gördüklerinde şaşıranlar oluyor mu?

Öncelikle Berna başkanı çok sevdiğimi ve başarısıyla da gurur duyup, duruşunu bir kardeş olarak örnek aldığımı ifade etmeliyim. Geçtiğimiz günlerde Berna Hanım ile bir araya geldik. Tabii ki konuşacak çok şey birikmişti. İlk zamanlarda iki kadının kulüp başkanı olduğu söylendiğinde bize şaşkınlıkla bakan gözler, bugün bize güven dolu bakıyor ve bizi destekliyorlar. Berna Hanım ile de bunun ne kadar mutluluk verici olduğunu konuştuk.

Cevher Erdem

Takımla ve teknik ekiple ilişkiniz nasıl? Oyuncular üstünde nasıl bir etkiniz olduğunu düşünüyorsunuz?

Biz tüm kulüp bireyleri olarak aslında -sadece oyuncular ya da yönetim değil aynı zamanda taraftarımızla- inanılmaz bir uyum yakalamış durumdayız ki bize başarıyı getiren de bu oldu. Her zaman söylediğim bir şey vardır; “İki evladım var diyordum ama Adıyaman 1954 Spor Kulübü ile artık 30 evladım var”. Çünkü her bir oyuncuyu bir kadın olarak, bir anne olarak sahiplendim. Ama tabii ki kulüplerinin başkanı olduğumu gerektiğinde hatırlatmaktan da asla geri durmadım. Onlar da beni her zaman anladılar. Bu sebeple hepsi çok kıymetli ve çok değerli benim için.

Başkanlık sürecinizde ne gibi zorluklar yaşadınız? Nasıl üstesinden geldiniz?

Cevher ErdemAçıkçası, zorluğun hayatımızın her anında ve çıktığımız her yolda bizimle olduğuna ve bizi başarıya götürenin de bu zorlukların üstesinden gelmek olduğuna inanan biriyim. Sadece kulübümüz ya da futbol için değil, iş hayatımda da hep bu bilinçle hareket ettim. Zorlukları hep sevdim. Çünkü üstesinden geldiğimiz her zorluk bizi adım adım başarıya götürüyor. Bugün, Türkiye’nin şampiyon olmuş ilk kadın başkanıyım ama çıktığımız her 90 dakikada yaşadığımız stresi kelimelerle ifade etmem mümkün değil. Şampiyon olduğumuzda ise yaşadığımız o stresin zerresi kalmadı. Ancak en başında da ifade ettiğim gibi erkeğin egemen olduğu bir alan futbol. Tabii ki başlarda bunu kabul ettirmek hiç kolay olmadı ama zamanla o zorluğu da aştık. Şimdi ise birlikte tek yürek olduk.

Şampiyonluk sürecine gelmek istiyorum. Sezon başındaki planlamanız nasıldı ve şampiyon olacağınızı düşünüyor muydunuz?

Şunu açık yüreklilikle söylemeliyim ki; ben inanmadığım hiçbir yolda yürümem. Başaramayacağımı düşündüğüm hiçbir koltukta da oturmam. Kulüp başkanı öyle bir makam ki, inanmıyorsanız başarmanız da imkânsızdır. Gerçekten inanıyor ve inandığınız kadar da mücadele ve emek veriyorsanız karşılığında başarı geliyor. İlk maçımızda söylediğim bir şey vardı: “Çıktığımız her maçı şampiyonluk maçı gibi düşünün. Çünkü bizi şampiyonluğa götürecek olan çıktığımız bu karşılaşmalar, alacağınız puanlardır”. Bu bilinçle bizim çocuklar sahaya çıktılar ve başardılar.

Son iki sezondur bir üst lige çıkarak ilerliyorsunuz. Önümüzdeki sezon sizi 1. Lig’de görebilir miyiz?

1’inci Lig’deki tüm takımlara başarılar diliyorum. Şüphesiz ki hepsi büyük mücadeleler vererek o noktaya geldiler. Adıyaman 1954 Spor Kulübü, gerçekten orada olmayı hak ediyor. Yönetimiyle, futbolcularıyla, taraftarıyla ve tüm kentin ilgisi ile bunu başaracağımıza tüm kalbimle inanıyorum. İnanıyorsanız başarırsınız; inanıyoruz ve başaracağız.

Adıyaman halkının desteğini görüyor musunuz?

Hemşehrilerimiz, başkan koltuğunda kimin oturduğundan daha çok takımın başarıları ile ilgileniyor. Takımlarının, ileride çok daha başarılı olması adına takımı gönülden destekliyorlar. Benim için en büyük motivasyon da bu.

Cevher Erdem


* Röportaj: Ecem Havle

Victory Dergi

Victory Dergi

Bunları da Okuyabilirsiniz

VSPOR DERGİSİ

Tutkunu olduğumuz bu sevdaya delicesine ilerlediğimiz bu yolda sporun kitleleri tek bir noktada birleştirdiğine inanlardanız: Zafer (Victory). Sporda başarılı olmanın bir branşta kazanılan zaferin ne demek olduğunu en iyi anlayanlar belki de spor aşkına sahip olan insanlardır. Lebron James’in, Jordan’ın, Boliç’in, Sergen Yalçın’ın ve Kobe Bryant’ın kazandığı bir karşılaşma sonunda gösterdikleri reaksiyon insanlığın zafer kazanmaya ne kadar tutkulu olduğunu göstermektedir.

Abone Ol

Victory Dergi içerikleriyle ilgili e-posta bületinimize kaydolun!

victorydergi.com 2021 © Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım & Uygulama: Aksel Gültekin